Slovenské domácnosti sú v súčasnosti pod výrazným vplyvom nejistoty, ktorú zapríčinila obchodná politika Spojených štátov. Nové clá na tovar z Európskej únie, ohlásené americkým prezidentom Donaldom Trumpom, by mohli mať zásadný dopad na kľúčový automobilový priemysel na Slovensku.
Priamy dopad na slovenskú ekonomiku
Automobilový priemysel patrí k hlavným pilierom slovenskej ekonomiky, pričom krajina je známa ako jeden z najväčších svetových vývozcov automobilov na obyvateľa. Spojené štáty boli doposiaľ významným obchodným partnerom Slovenska, no zmeny v podmienkach medzinárodného obchodu ohrozujú tisíce pracovných miest v priemysle aj subdodávateľských reťazcoch. Americké clá na úrovni 27,5 % na automobily a ich komponenty a ďalšie clá, ako 50 % na oceľ a hliník, vytvárajú dodatočné finančné prekážky a oslabujú konkurencieschopnosť slovenských exportérov.
Ministerstvo hospodárstva SR varovalo, že zavedené opatrenia môžu vyústiť do straty zamestnania pre mnohých Slovákov. Automobilový sektor, na ktorom je závislé veľké množstvo rodín, bude musieť čeliť výraznému poklesu objednávok z amerického trhu. Slovenská vláda už vyjadrila hlboké obavy a apeluje na intenzívnejšie rokovania medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi.

Riešenia na zmiernenie dopadov
V reakcii na hrozbu zavedenia amerických ciel spustilo Ministerstvo hospodárstva SR spolu s ostatnými rezortmi kroky na zmiernenie ich možných negatívnych dopadov. Jedným z najdiskutovanejších opatrení je program tzv. kurzarbeit, ktorého cieľom je stabilizácia trhu práce v časoch obchodných kríz. Program, riadený Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny, by bol pripravený aktivovať sa okamžite, ak by clá nadobudli účinnosť.
Navyše, Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) hľadá alternatívne trhy, kde by slovenský priemysel mohol kompenzovať straty z amerického trhu. Ministerka hospodárstva Denisa Saková zdôraznila, že rezort sleduje vývoj situácie a je pripravený pristúpiť k ďalším opatreniam na ochranu slovenských ekonomických záujmov. V oblasti diplomacie sa pritom Slovensko spolieha na aktivity Európskej únie, ktorá naďalej rokuje o znížení ciel.
EÚ čelí výzvam, no pripravuje reakciu
Clá vo výške až 30 % na vybrané tovary z Európskej únie, ktoré majú vstúpiť do platnosti od 1. augusta 2025, predstavujú ďalšiu výzvu. Európska komisia intenzívne analyzuje potenciálne dosahy na priemysel členských krajín a pracuje na strategickej odpovedi, ktorá by mala chrániť konkurencieschopnosť európskeho hospodárstva. Ak rokovania s americkou administratívou neprinesú výsledky, EÚ je pripravená zaviesť odvetné opatrenia vo forme vlastných ciel.
Slovenská ekonomika sa tak nachádza pred náročným obdobím, kedy bude potrebné hľadať nové príležitosti na medzinárodných trhoch a zároveň zabezpečiť ochranu svojich kľúčových odvetví pred možnými negatívnymi dopadmi obchodnej politiky Spojených štátov.