Premiér Slovenskej republiky Robert Fico v pondelok večer oznámil na sociálnej sieti Facebook, že na stole má Slovensko návrh garancií týkajúcich sa pokračovania v dodávkach ruského plynu. Podľa jeho slov očakáva urgentné vyjadrenia všetkých relevantných politických strán, ktoré ovplyvnia ďalší postup. V utorok 15. júla by totiž mohlo dôjsť k hlasovaniu o novom sankčnom balíku Európskej únie voči Ruskej federácii. Tento balík by znamenal definitívne odstavenie ruského plynu na územie EÚ od roku 2028.
Slovensko očakáva garancie
Podľa premiéra Fica je návrh písomných garancií poslednou možnosťou, ako zmierniť dopady prípadného odklonu od ruského plynu na Slovensko. Európska komisia navrhuje postupné zastavenie dodávok plynu od januára 2028 a tvrdí, že prijatie návrhu sankcií je zabezpečené už len kvalifikovanou väčšinou. To by znamenalo, že rozhodnutie môže byť prijaté aj napriek nesúhlasu Slovenska. Fico zároveň uviedol, že slovenská vláda nebude hlasovať za balík opatrení, ak nedôjde k poskytnutiu kompenzácií. Tie by mali reflektovať ekonomické a energetické potreby krajiny. Doposiaľ však detaily vlastného návrhu garancií, o ktorých jedná s európskymi partnermi, neboli zverejnené.
Regulačný úrad SR vyjadril obavy, že zastavenie dovozu ruského plynu by malo pre Slovensko likvidačné následky. Slovenská energetika je vo veľkej miere závislá na plyne z východu, a náhrada takéhoto zdroja nie je podľa odborníkov jednoducho realizovateľná v krátkom časovom horizonte.

Náročné rokovania pred hlasovaním
Podľa vládnych zdrojov sú rokovania s predstaviteľmi EÚ napäté a pripomínajú mocenský zápas. Premiér zdôraznil, že súčasná situácia je dôkazom nepružnosti a tvrdohlavosti Európskej komisie, ktorá podľa jeho slov dokonca neuvažuje o stiahnutí návrhu napriek opakovaným protestom zo strany Slovenska. Hoci by Fico rád vyriešil tento spor čo najskôr, dáva jasne najavo, že akékoľvek kroky v tejto oblasti musia reflektovať slovenské národné záujmy.
Premiér taktiež upozornil, že neprijatie kompromisného riešenia môže vyvolať napätie nielen na úrovni Slovenska, ale aj v rámci celej Európskej únie. Hlasovanie o 18. sankčnom balíku pritom môže viesť k pokusom zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska, napríklad blokádou európskych fondov, čo by podľa slov premiéra mohlo eskalovať medzinárodný konflikt.
Budúcnosť plynových dodávok neistá
Napriek snahe slovenskej vlády vyjednať priaznivé podmienky je situácia okolo plynových dodávok neistá. Ak by bol schválený plán Komisie, Slovensko by mohlo čeliť závažným ekonomickým problémom, ktoré by si vyžadovali obrovské investície do infraštruktúry a alternatívnych zdrojov energií. Premiér Fico naďalej trvá na tom, že boj o kompromisné riešenie má morálny význam, hoci pripúšťa, že môže naraziť na nepochopenie a tlak zo strany Bruselu.
Rozhodnutie o budúcnosti sankčného balíku a dodávok ruského plynu bude známe už v najbližších dňoch. Výsledok rokovaní môže mať zásadný dopad nielen na energetickú bezpečnosť Slovenska, ale aj na jeho pozíciu v rámci Európskej únie.