Slovensko čelí hrozbe: USA plánujú 500-percentné clo na export kvôli ruským energiám
Slovensku aktuálne hrozí zásadná komplikácia medzinárodného obchodu po tom, čo Spojené štáty predstavili návrh na zavedenie mimoriadne vysokého 500-percentného cla na dovoz z krajín, ktoré pokračujú v odbere energetických surovín z Ruska. Tento návrh, za ktorým stojí silná skupina amerických zákonodarcov pod vedením senátora Lindseyho Grahama, mieri priamo na ekonomických partnerov Ruska v rámci Európy vrátane Slovenska. Prvotné analýzy slovenských zamestnávateľov naznačujú rozsiahle dopady na priemysel, zamestnanosť aj celkovú ekonomickú stabilitu krajiny.
Rizikové odvetvia a narušenie exportu
Skupiny zamestnávateľov v priemysle upozorňujú, že pri schválení opatrenia na takto extrémnej úrovni by sa vývoz do USA prakticky zastavil. Obmedzenia by sa netýkali len priamych exportérov zo Slovenska, ale aj firiem, ktoré dodávajú súčiastky európskym výrobcom produkujúcim pre americký trh. Opatrenie by zasiahlo celý dodávateľský reťazec, od výroby po logistiku.

Najviac ohrozenými odvetviami sú automobilový priemysel, výroba pneumatík, káblových zväzkov, prevodoviek, elektrotechnika, strojárske komponenty, chemikálie a plasty. Aj firmy poskytujúce logistické služby by čelili vážnym problémom v dôsledku narušenia obchodných ciest.
Pre mnohé podniky by to znamenalo obmedzenie výroby, prepúšťanie a rušenie investičných plánov. Regióne Trnavy, Žiliny, Nitry, Bratislavy a okolia Banskej Bystrice by pocítili zásadné ohrozenie pracovných miest, stability miezd a sociálnych podmienok. Podľa výpočtov by nielen priame dopady na vývoz, ale aj sekundárny efekt v reálnej ekonomike mohol viesť k zníženiu príjmov, predaju a celkovej spotreby.
Dôvody a pozadie návrhu
Návrh amerického cla vznikol v čase, keď Spojené štáty zintenzívňujú kroky proti ruským energetickým exportom, pričom cieľom je priamo zasiahnuť hospodárske záujmy Ruska aj jeho partnerov. Slovensko patrí k najvýznamnejším odberateľom ruského plynu v rámci Európskej únie, pričom v prvom kvartáli aktuálneho roka doviedlo z Ruska plyn za 572 miliónov eur. V tomto ukazovateli je Slovensko na štvrtom mieste za Francúzskom, Maďarskom a Belgickom.
O opatrení sa diskutuje paralelne so vznikom novej dohody o ťažbe vzácnych surovín medzi USA a Ukrajinou, ktorá má rozšíriť americký vplyv v regióne a ekonomicky podporiť Ukrajinu v jej snahe o stabilitu. Dohoda predpokladá spoločné investície a rovnomerné delenie ziskov z ťažby na ukrajinskom území, čo je reakciou na zložité geopolitické podmienky a snahu Washingtonu signalizovať podporu Kyjevu.
Podľa slovenských združení zamestnávateľov je však v tejto fáze clo stále len návrhom. Legislatívny proces v USA prináša priestor na zmeny a nie je vylúčené, že konečné opatrenia budú odlišné od pôvodnej verzie. Skúsenosti naznačujú, že prvotné politické vyhlásenia sa často líšia od definitívnych rozhodnutí.
Dopady na firmy a obyvateľov
Zavedenie 500-percentného cla by nemalo dosah iba na priemyselné giganty, ale zasiahlo by aj množstvo ďalších sektorov závislých na obchodných väzbách s USA. Nepriamym dôsledkom by bolo znižovanie výroby, prepúšťanie a zhoršenie platových podmienok v regiónoch, kde je exportná výroba nositeľom pracovných miest. Toto by prinieslo menší objem financií v obehu, prudký pokles dopytu, oslabovanie maloobchodu, gastrosektora a lokálnych služieb.
Okrem reťazového efektu by došlo aj k zvýšenému tlaku na verejné financie v podobe vyšších výdavkov na podporu v nezamestnanosti a poklesov daňových príjmov. Sociálny systém v citlivých regiónoch by bol vystavený destabilizácii.
Bežní občania by pocítili neistotu v zamestnaní, stagnáciu alebo znižovanie miezd a reálnej kúpnej sily. Clá síce neznamenajú okamžité zvýšenie cien v slovenských obchodoch, no ich sekundárny vplyv na zamestnanosť a príjmy by bol zásadný. V tejto situácii zamestnávatelia apelujú na pripravenosť na rôzne scenáre a vyzývajú k vyčkávaniu, kým nebude známa definitívna podoba amerických opatrení.
Ekonomická situácia Slovenska je už dnes napätá v dôsledku inflácie, rastúcich nákladov a globálnej neistoty. Prípadné zavedenie tvrdého amerického cla môže tento trend ešte výrazne prehĺbiť a spôsobiť slovenskému priemyslu ranu, z ktorej by sa spamätával len ťažko.