Moskva zažila oslavy Dňa víťazstva v znamení prísnych bezpečnostných opatrení a pokračujúceho konfliktu na Ukrajine. Medzi zahraničnými hosťami zaujal slovenský premiér Robert Fico, ktorý ako jediný predstaviteľ členského štátu Európskej únie (EÚ) prijal pozvanie ruského prezidenta Vladimira Putina. Jeho účasť môže viesť k potenciálnym sankciám zo strany EÚ.
Kontroverzná prítomnosť na moskovských oslavách
Hoci Robert Fico nebol počas hlavnej vojenskej prehliadky na Červenom námestí umiestnený na čestnej tribúne, zúčastnil sa na kladení vencov pri hrobe neznámeho vojaka. Tam sa objavil v tesnej blízkosti ruského prezidenta, čo vyvolalo silné reakcie zo strany európskych predstaviteľov.
Účasť slovenského premiéra na podujatí organizovanom Moskvou prichádza v čase, keď EÚ zvažuje ďalšie sprísnenie sankcií voči Rusku. Niektorí europoslanci, najmä z frakcie Renew Europe, navrhujú sankcionovať lídrov, ktorí sa zúčastňujú na podujatiach, ktoré môžu byť vnímané ako podpora ruskej agresie na Ukrajine. Hoci mená konkrétnych politikov neboli spomenuté, narážka na Fica bola zrejmá.

Prítomnosť premiéra v Moskve bola komplikovaná aj logisticky. Niekoľko pobaltských krajín mu neumožnilo prelet ponad svoje územie, čo ho prinútilo zvoliť dlhšiu trasu cez Dagestan. Táto okľuka predĺžila let o niekoľko hodín.
Reakcie z Európy a symbolika gest
Fakt, že Fico nemal počas ceremónie na sebe georgijevskú stužku, bol vnímaný ako symbolický odstup. Táto stužka je dnes mnohými vnímaná nielen ako pripomienka sovietskeho víťazstva v druhej svetovej vojne, ale aj ako symbol súčasnej ruskej vojenskej agresie. Mnohí ruskí predstavitelia ju nosia v kombinácii so symbolmi „Z“ a „V“, ktoré sú spájané s operáciami na Ukrajine.
Medzitým, zatiaľ čo slovenský premiér bol v Moskve, viacero európskych lídrov navštívilo Kyjev. Delegácia na čele s európskou diplomatkou Kają Kallasovou vyjadrila Ukrajine podporu pri príležitosti Dňa Európy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zároveň deklaroval ochotu rešpektovať prípadné prímerie vyhlásené Moskvou, avšak len v prípade jeho skutočného dodržiavania.
Možné dôsledky pre Slovensko
Ficova návšteva Moskvy môže mať pre Slovensko nielen politické, ale aj diplomatické následky. Jeho krok môže ovplyvniť vzťahy s ostatnými členskými štátmi EÚ a postavenie krajiny v rámci spoločnej európskej politiky. Kritici poukazujú na to, že takýto postup môže byť vnímaný ako odklon od jednotnej európskej línie voči Rusku.
Vladimir Putin vo svojom prejave na Červenom námestí opäť zdôraznil potrebu obrany „historickej pravdy“ a „dôstojnosti ruskej armády“. Pokračoval v rétorike o údajnej „rusofóbii“ a potvrdil pokračovanie vojenských operácií na Ukrajine, ktoré však naďalej označuje len ako „špeciálnu vojenskú operáciu“.
Budúcnosť ukáže, aké dôsledky bude mať Ficova účasť na oslavách pre neho osobne aj pre Slovensko. V kontexte zvažovaných sankcií a potreby jednotného postupu EÚ voči Rusku môže byť tento krok vnímaný ako kontroverzný a potenciálne škodlivý pre medzinárodné vzťahy krajiny.