Slovenská vláda pod vedením premiéra Roberta Fica sa pripravuje na dôležité rokovania o osemnástom balíku sankcií Európskej únie voči Ruskej federácii. Premiér Fico potvrdil, že Slovensko sankcie podporí, no iba v prípade jasných a spoľahlivých záruk zabezpečujúcich energetickú stabilitu a hospodárske záujmy krajiny.
Ukončenie dodávok ruského plynu sa plánuje od roku 2028
Diskusia medzi partnermi v Európskej únii sa v súčasnosti sústreďuje predovšetkým na iniciatívu RePowerEU. Tá počíta s definitívnym odstavením členských krajín, vrátane Slovenska, od dodávok ruského zemného plynu už od januára 2028. Slovenská vláda toto opatrenie síce principiálne neodmieta, no zdôrazňuje potrebu realistického a udržateľného plánu, ktorý zabráni ekonomickým škodám spôsobeným prípadným výpadkom energií.
Premiér Robert Fico sa preto rozhodol spojiť schválenie nového, osemnásteho kola sankcií voči Rusku s plánovaným prechodom na alternatívne energetické zdroje. Slovenská vláda požaduje od Európskej komisie garancie vo forme záväzných dokumentov, ktoré zabezpečia dlhodobú a spoľahlivú náhradu za súčasné dodávky ruského plynu do krajiny.

Slovensko si určilo jasnú lehotu do polovice júla
Slovenský vyjednávací tím plánuje tieto otázky uzavrieť do utorka 15. júla. Cieľom aktuálnych diskusií s európskymi partnermi je dosiahnuť kompromis, ktorý zabezpečí súlad energeticko-ekonomických potrieb krajiny s jej medzinárodnými záväzkami voči Európskej únii.
Pokiaľ nebude dohoda o konkrétnych garanciách Európsku komisiou písomne potvrdená, Slovenská republika nebude sankčné opatrenia podporovať. Podľa vlády by totiž bez jasne nastavených pravidiel a zaistených alternatív mohlo dôjsť k negatívnym dôsledkom pre slovenské domácnosti aj podniky.
Nadchádzajúce rokovania ovplyvnia energetickú stabilitu Slovenska
Veľmi intenzívne diplomatické rozhovory, ktoré momentálne prebiehajú v Bruseli, budú mať zásadný vplyv na ďalšie smerovanie hospodárstva Slovenskej republiky. Kabinet Roberta Fica považuje zabezpečenie neprerušeného prístupu k stabilným a cenovo dostupným zdrojom energie za strategickú prioritu.
Záverečné rozhodnutie, očakávané v najbližších dňoch, tak nastaví rámec pre budúcu energetickú politiku Slovenska. Jeho význam presahuje oblasť hospodárstva a môže výrazne ovplyvniť aj sociálnu a politickú stabilitu krajiny v horizonte nasledujúcich rokov.