Od začiatku roka vstúpila na Slovensku do platnosti nová daň na sladené nealkoholické nápoje. Opatrenie má za cieľ podporiť zdravý životný štýl obyvateľstva a zároveň zvýšiť príjmy štátneho rozpočtu. Táto daň ovplyvňuje široké spektrum produktov, od ochutených vôd po energetické drinky. Výnimky sa vzťahujú len na niekoľko vybraných kategórií. Štát očakáva, že táto legislatíva podnieti zákazníkov k zdravšiemu výberu produktov a obmedzeniu konzumácie sladených nápojov.
Rast cien a výnosy pre štát
Konečná cena sladených nápojov sa od januára zvýšila v závislosti od ich zloženia a kategórie. Kým cena ochutených vôd a limonád stúpla približne o 15 centov na liter, energetické nápoje zdraželi až o 30 centov na liter. Produkty vo forme sirupov a instantných práškov čelia zvýšeniu cien o viac ako 1 euro na liter, respektíve o 4,30 eura za kilogram prášku. Dojčenská výživa, lieky, výživové doplnky a vybrané mliečne nápoje, ako napríklad jogurtové drinky, zostávajú od dane oslobodené.
Podľa predbežných odhadov by mohla táto daň priniesť do štátneho rozpočtu výnosy presahujúce 80 miliónov eur ročne. Tieto prostriedky by mohli byť použité na financovanie zdravotníctva alebo na podporu sociálnych služieb. Zavedenie tejto dane tak sleduje dva hlavné ciele – zlepšenie životného štýlu obyvateľstva a posilnenie verejných financií.

Zmena spotrebiteľského správania
Dopady novej dane na správanie spotrebiteľov sú už teraz badateľné. Lacnejšie a neznačkové nápoje zaznamenali najvyšší nárast cien, čo vedie k obmedzeniu ich spotreby. Na druhej strane prémiové značky, pri ktorých bol počiatočný cenový rozdiel menší, lákajú zákazníkov, ktorí hľadajú vyššiu kvalitu alebo sú menej citliví na cenu. Tento trend naznačuje, že zákazníci sa možno začnú prikláňať k výrobkom, ktoré sú menej zdaňované alebo úplne vynechajú z jedálneho lístka sladené nápoje.
Aj keď sa tento vývoj javí ako pozitívny krok k obmedzovaniu nadmernej konzumácie cukru, otázkou zostáva, či sa zvýšenie cien premietne do dlhodobého zlepšenia zdravotného stavu populácie. Nie je tiež úplne jasné, či dane skutočne odradia konzumentov od konzumácie nezdravých nápojov alebo ich len presmerujú k alternatívnym produktom s nižším daňovým zaťažením.
Dlhodobé dôsledky pod kontrolou času
Cieľom novej dane je nielen zníženie spotreby nápojov s vysokým obsahom cukru či sladidiel, ale aj podpora širších opatrení na zlepšenie verejného zdravia. Napriek tomu, že uvedené zmeny môžu na prvý pohľad prispieť k zdravšiemu životnému štýlu Slovákov, dlhodobé následky zostávajú otvorené. Kľúčovú úlohu bude zohrávať čas a detailný monitoring dosahov tejto legislatívy na záujmy spotrebiteľov, trh s nápojmi a zdravotný stav obyvateľstva.
Opatrenie však určite signalizuje významný krok Slovenska smerom k regulácii nezdravého životného štýlu. Možné pozitívne efekty novej dane na verejné zdravie tak môžu byť v budúcnosti cenným prínosom pre celú spoločnosť.