Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa údajne zvažuje zavedenie mimoriadne vysokých druhotných ciel vo výške až 500 % voči krajinám, ktoré pokračujú v dovoze energetických surovín z Ruskej federácie. Toto opatrenie má podľa dostupných informácií postihnúť nielen hlavné mimoeurópske ekonomiky, ale aj niektoré štáty Európskej únie vrátane Slovenska.
Na zozname sú aj európske krajiny vrátane Slovenska
Medzi štátmi, ktoré môžu byť postavené pred výrazné ekonomické problémy v dôsledku prípadného zavedenia amerických ciel, figurujú popri Číne, Indii a Turecku aj Slovensko či Maďarsko. Kľúčovým dôvodom je ich výrazná závislosť od prísunu energetických komodít, hlavne plynu a ropy, cez potrubné vedenia z Ruska. Toto opatrenie navrhujú americkí zákonodarcovia ako spôsob zastavenia nepriamej podpory ruskej ekonomiky, ktorá financuje vojenské operácie na Ukrajine.
Podľa aktuálnych štatistík patrí Slovensko medzi najvýznamnejších dovozcov ruských palív v rámci Európskej únie spolu s Maďarskom, Belgickom, Francúzskom a Holandskom. Západoeurópske štáty často využívajú námorné terminály, zatiaľ čo vnútrozemské krajiny ako Slovensko sú odkázané na plynovody a ropovody, čo výrazne komplikuje diverzifikáciu energetických zdrojov.

Očakáva sa, že definitívne rozhodnutie prezidenta Trumpa môže byť oznámené už začiatkom budúceho týždňa.
Sankcie môžu spustiť dominový efekt v globálnej ekonomike
V prípade zavedenia ciel vo výške až 500 % by krajiny postihnuté týmto opatrením čelili dramatickej zmene obchodných vzťahov s USA. Analytici varujú, že takto extrémne poplatky by ekonomicky znemožnili vzájomnú výmenu širokého spektra tovarov a mohli by vážne zasiahnuť ďalšie sektory hospodárstva.
Prípadné opatrenia by navyše mohli vyvolať dominový efekt, zasahujúci aj veľkých svetových hráčov, predovšetkým Čínu a Indiu, ktoré si dlhodobo zachovávajú vysoké objemy obchodovania s Moskvou. Takéto sankčné kroky môžu zároveň vyvolať výkyvy na medzinárodných burzách, spôsobiť neistotu na globálnych trhoch a ohroziť viaceré kľúčové partnerstvá.
Podrobnosti ostávajú nejasné, miernejší scenár je stále v hre
Napriek tomu, že prezentované opatrenie patrí medzi najprísnejšie z navrhovaných možností, nie je vylúčená ani miernejšia alternatíva. Biely dom stále zväzuje možnosť selektívnych ciel alebo uvalenia sankcií na konkrétne firmy a produkty namiesto plošného opatrenia proti celým ekonomikám.
Oznamované rozhodnutie americkej administratívy má byť primárne zamerané na zníženie finančných príjmov, ktoré Rusko použije vo vojnovom konflikte. Kritika plánu však poukazuje aj na možnosť neúmyselných vážnych ekonomických škôd, ktoré by utrpeli krajiny, principiálne vystupujúce proti ruskej invázii, no zatiaľ nútené ponechať si isté energetické dodávky z Ruskej federácie.
Slovensko, podobne ako ďalšie závislé krajiny EÚ, tak aktuálne čelí neistej pozícii, keď musí zosúladiť svoju energetickú bezpečnosť s geopolitickými tlakmi vyvíjanými zo strany Spojených štátov.