Apríl 2025 priniesol na Slovensku rekordný počet osobných bankrotov. Podľa aktuálnych údajov dosiahol počet skrachovaných dlžníkov najvyššiu úroveň v tomto roku a potvrdil dlhodobý rastúci trend finančných problémov slovenských domácností. Situáciu ilustrujú konkrétne prípady i regionálne rozdiely.
Najväčší medziročný nárast bankrotov
Počet osobných bankrotov v apríli tohto roka sa vyšplhal na 879, čo je o 17 percent viac ako v marci a zároveň o tri percentá viac než pred rokom, kedy zbankrotovalo 854 občanov. Väčšina dlžníkov, presne 873, zvolila ako riešenie konkurz; iba šesť subjektov dalo prednosť splátkovému kalendáru, čo je zatiaľ najnižší počet v rámci aktuálneho roka.
Výrazné zmeny vidieť aj v štruktúre dlžníkov. Do bankrotu sa tento mesiac dostali aj celé rodiny – v okresoch evidovali päticu príbuzných z Brezna a trojčlennú rodinu vrátane manželských párov, pričom celkovo zbankrotovalo až 16 manželských párov. V štatistikách sa po prvýkrát objavila najpočetnejšia rodinná skupina. Neblahá situácia zasiahla aj ľudí bez domova, ktorých bolo medzi zbankrotovanými 112. Výrazný nárast postihol aj seniorov: vo veku 70 až 79 rokov zbankrotovalo zhodne desať mužov a desať žien, čo je doteraz najviac v tomto roku pre túto vekovú skupinu.

Prešovský kraj na čele, rozdiely regiónov pretrvávajú
Najvyšší počet osobných bankrotov eviduje Prešovský kraj so 154 dlžníkmi. Banskobystrický kraj tesne nasleduje so 153 prípadmi a do prvej trojky sa zaradil aj Bratislavský kraj so 127 dlžníkmi. Košický kraj zaznamenal 118, Nitriansky 93 a Trenčiansky 83 prípadov. Na opačnom konci rebríčka skončili Trnavský a Žilinský kraj, kde evidovali po 76 bankrotoch v každom z nich. Tieto čísla poukazujú na pretrvávajúce regionálne rozdiely v miere zadlženosti a problémov s insolventnosťou.
Štruktúra bankrotov a riešenia situácie
Drvivá väčšina bankrotov, až 90 percent z celkového počtu, pripadla na nepodnikateľov. Podnikatelia tvorili len desatinu prípadov. V apríli súdy nezrušili žiadne oddlženie z dôvodu nepoctivého zámeru, avšak do Registra diskvalifikácií pribudol jeden dlžník pre túto príčinu. Zároveň bolo zrušených 522 konkurzov zahájených v predchádzajúcich obdobiach – 478 pre nedostatok majetku a 44 po splnení príslušného rozvrhu výťažku.
Celkové čísla naznačujú, že osobné bankroty na Slovensku v roku 2025 naďalej rastú. Sociálne slabšie skupiny vrátane seniorov a ľudí bez domova patria medzi najohrozenejších. Odborníci pripisujú prudký nárast počtu bankrotov viacerým faktorom, vrátane zhoršujúcej sa finančnej situácie domácností a zvyšujúceho sa podielu rizikových dlžníkov.