Samsung a Apple plánujú radikálnu zmenu: Qualcomm čoskoro stratí dominanciu
Spoločnosti Samsung a Apple, dvaja najväčší hráči na globálnom trhu so smartfónmi, uvažujú nad zásadnou transformáciou svojich dodávateľských reťazcov. Motiváciou sú stúpajúce ceny čipov od kľúčového dodávateľa – spoločnosti Qualcomm. Tento krok by mohol v blízkej budúcnosti ovplyvniť celú technologickú sféru aj samotných používateľov po celom svete.
Dlhoročné partnerstvá pod tlakom
Samsung a Apple sú na Qualcomm silne naviazané nielen z hľadiska kapacít a výkonu, ale aj vďaka dlhodobým obchodným vzťahom. Qualcomm si však podľa dostupných údajov začal účtovať vysoké sumy za svoje čipy, čo pre technologických gigantov predstavuje rastúcu ekonomickú záťaž.

Samsung už v minulosti kombinoval vlastné čipy Exynos s čipmi Snapdragon, pričom rozdiely vo výkone medzi týmito verziami boli často predmetom diskusií. Séria Galaxy S23 bola po prvýkrát globálne postavená výlučne na Snapdragone. Tento strategický krok však spoločnosť pri modeli Galaxy S25 vyšiel na odhadovaných 400 miliónov dolárov (približne 359 miliónov eur) v stratách.
Apple nezostáva pozadu a začal nasadzovať vlastné modemové čipy C1, ktoré debutovali v iPhone 16e. Vývoj nebol úplne bez komplikácií, no Apple je podľa interných správ už na úrovni technickej konkurencieschopnosti s Qualcommom. Nasadenie vlastných modemov plánuje rozšíriť na celé portfólio, vrátane základného iPhonu 17 a verzie 17 Air.
Strategický odklon: Samsung aj Apple posilňujú vlastný vývoj
Vo svete smartfónových čipov je Qualcomm známy svojou technickou vyspelosťou, no jeho cenová politika vyvoláva rastúcu nespokojnosť. Pre Samsung a Apple je preto dlhodobo výhodnejšie investovať do vývoja vlastných procesorov. Tie, hoci aktuálne nedosahujú absolútnu špičku, umožňujú výrobcom vyššiu maržu, lepšiu kontrolu nad integráciou a rýchlejšie inovácie.
Samsung vyvíja čip Exynos 2600 v 2-nanometrovom výrobnom procese, ktorý by mal poháňať sériu Galaxy S26. Očakáva sa však, že kvôli nižším výrobným výnosom sa bude nasadzovať len v niektorých regiónoch, primárne v Európe. Snapdragon tak naďalej zostáva záložným riešením, no dlhodobou ambíciou Samsungu je úplné osamostatnenie sa od Qualcommu.
Apple pokračuje v budovaní nezávislých modemových riešení a plánuje rozšíriť vlastné čipy do všetkých modelov, čím by Qualcomm mohol prísť o veľmi významnú časť svojich príjmov. Analytici predpovedajú, že dominantné postavenie Qualcommu bude v najbližších rokoch rýchlo slabnúť, najmä ak stratí takýchto kľúčových partnerov.
Dopad na používateľov a trh
Pre koncových zákazníkov bude mať prechod týchto gigantov na vlastné čipy zrejme prevažne pozitívny dopad. Rozdiely vo výkone čipov dnes zaregistrujú najmä technologickí nadšenci alebo tí, ktorí využívajú smartfóny na extrémne náročné úlohy. Pre bežné využívanie, ako je komunikácia, prehliadanie webu či fotografia, zostáva výkon dostatočný.
Najväčšie zmeny sa očakávajú v optimalizácii – vlastné čipy totiž umožňujú lepšie prispôsobenie hardvéru aj softvéru. To sa môže prejaviť dlhšou výdržou batérie, rýchlejšou odozvou systému aj väčšou stabilitou siete. Apple má v tomto smere výhodu vďaka centralizovanému vývoju, kým Samsung na tejto úrovni integrácie stále pracuje.
Z hľadiska cien sa prechod na interné čipy prejaví najmä dlhodobo. Krátkodobé zlacnenie sa neočakáva, keďže vývoj a výroba si vyžiadajú vysoké investície. Očakáva sa však stabilizácia cien a do budúcnosti aj potenciál pre mierne zlacnenie, najmä ak sa nové čipy rozšíria do širšieho spektra modelov.
Na záver, tento strategický posun smerom k nezávislosti od kvality a cenovej politiky Qualcommu môže pre zákazníkov znamenať lepšiu kontrolu kvality, rýchlejšie inovácie a dlhšiu podporu zariadení. Trh so smartfónmi tak čakajú zásadné zmeny, ktoré prinesú viac flexibility pre výrobcov a možnosť lepšie reagovať na potreby používateľov.