Po mesiacoch špekulácií a utajenia bola konečne zverejnená dlho očakávaná analýza mRNA vakcín proti COVID-19. Analýzu pripravila skupina zložená z kontroverzných osobností: českej molekulárnej biologičky Sone Pekovej, slovenského vládneho splnomocnenca Petra Kotlára a amerického právnika a lekára Richarda M. Fleminga. Práve Fleming je hlavným autorom štúdie, ktorú publikovalo vydavateľstvo Herald Scholarly Open Access. Táto platforma však čelí viacerým pochybnostiam o serióznosti a vo vedeckej komunite má spornú reputáciu.
Problémy s dôveryhodnosťou a publikovaním
Publikácia štúdie otvorila cestu širokej odbornej verejnosti analyzovať a nezávisle overovať prezentované výsledky testovania vakcín od výrobcov Pfizer a Moderna. Proces nezávislého overenia však zatiaľ neprebehol a na finálne závery o bezpečnosti mRNA vakcín treba počkať na ďalšie analýzy, najmä plánovanú oficiálnu správu Slovenskej akadémie vied.
Závažným problémom je samotné vydavateľstvo štúdie. Hoci má formálne sídlo v USA, podľa dostupných informácií operuje z Indie a jeho žurnály nie sú zahrnuté vo významných vedeckých databázach. Sortiment článkov údajne prijíma výmenou za poplatok, bez štandardného recenzného procesu, čo vyvoláva obvinenia z tzv. predátorského publikovania.

Ďalšie pochybnosti vzbudzuje spôsob komunikácie výsledkov. Fleming prezentoval hlavné závery formou populistických videí, kde demonštroval prítomnosť údajnej zvyškovej DNA vo vakcínach na základe laicky spracovaných pokusov s tekutinami a farbivami. Odborná komunita však upozorňuje, že ide skôr o manipuláciu orientovanú na vyvolanie paniky než o vedecky podloženú argumentáciu.
Sporné tvrdenia a reakcia štátnych inštitúcií
Podľa tvrdení Kotlára a Pekovej výsledky analýzy ukazujú na nebezpečne vysoký podiel zvyškovej DNA v skúmaných mRNA vakcínach, čo by podľa nich mohlo mať vplyv na ľudský genóm. Túto hypotézu však výrobcovia vakcín aj viaceré regulačné úrady úplne odmietajú. Odborníci poukazujú na to, že takýto scenár je štatisticky zanedbateľný a že aktuálne nie sú dôvody na obavy zo zásahu do genetického materiálu očkovaných osôb.
V dôsledku vyvolaných obáv však slovenské orgány dočasne pozastavili nové nákupy mRNA vakcín. Oficiálne rozhodnutie o ďalšom postupe bude prijaté až po vypracovaní analýzy Slovenskou akadémiou vied, ktorej závery budú kľúčové.
Fleming popri zverejnení štúdie vo verejnom prejave vyzval na úplný zákaz očkovania mRNA vakcínami. Apeloval na slovenských politikov, bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, americkú prokuratúru aj prominentných aktérov americkej konšpiračnej scény, pričom hovoril o trestno-právnej zodpovednosti výrobcov a štátnych orgánov.
Kotlárove výzvy a reputačný dopad
Peter Kotlár sa aj naďalej radí medzi najdiskutovanejšie slovenské osobnosti v oblasti zdravotnej politiky. V uplynulých mesiacoch viackrát verejne vystúpil s požiadavkou okamžitého zastavenia očkovania mRNA vakcínami na Slovensku. Upozorňoval okrem iného na údajnú distribúciu týchto vakcín nanotechnológiami a opakovane tvrdil, že môžu ovplyvňovať ľudskú DNA a spôsobovať vzniku závažných ochorení. Ako však kritici upozorňujú, pri týchto tvrdeniach doteraz nepredložil žiadne relevantné vedecké dôkazy.
Zvlášť dôrazne sa Kotlár stavia proti očkovaniu detí a kritizuje štátne inštitúcie vrátane Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv za nedostatočnú kontrolu. Nedávno deklaroval ochotu zničiť svoj akademický diplom v prípade, že Slovensko podpíše pandemickú zmluvu alebo ak nebude schválený zákaz očkovania mRNA technológiou.
Zverejnenie analýzy a následná verejná diskusia opäť otvárajú otázky nielen o bezpečnosti vakcín, ale aj o dôveryhodnosti Osôb a inštitúcií, ktoré sa v súčasnosti k tejto téme oficiálne vyjadrujú. Finálne odpovede bude musieť poskytnúť nezávislá vedecká autorita po dôslednom overení prezentovaných tvrdení.