Chorvátska vláda po troch rokoch zrušila platné cenové stropy na pohonné hmoty. Administratívne nariadenie, ktoré doteraz určovalo maximálne ceny benzínu, nafty a modrej nafty každé dva týždne, oficiálne vypršalo bez náhrady. Od tohto momentu ceny pohonných hmôt určuje výlučne trh, teda ponuka a dopyt. Toto rozhodnutie môže mať dopad aj na slovenských vodičov, ktorí cez Chorvátsko prechádzajú počas letnej sezóny.
Stabilnejšia situácia na energetických trhoch
Ministerstvo hospodárstva rozhodnutie zdôvodnilo tým, že globálne energetické trhy sú dnes „predvídateľnejšie“ než v čase zavedenia regulácie v roku 2021. Vtedajšie cenové stropy mali zmierniť prudké výkyvy cien a chrániť domácnosti pred otrasmi na trhu. Podľa aktuálnych analýz sa situácia zlepšila – stabilizovali sa dodávateľské reťazce, nedostatok ponuky ustúpil a ceny na referenčných burzách vykazujú menšie výkyvy.
Hoci systém regulácie zanikol, vláda neopúšťa kontrolnú funkciu. Deklarovala, že naďalej bude sledovať vývoj cien pohonných hmôt a je pripravená zasiahnúť v prípade, že ceny porastú nad „prijateľnú“ úroveň. Cieľom je ochrániť domácnosti s nižšími príjmami a prevádzkovateľov malých firiem pred náhlymi nárastmi výdavkov.

Trh bez limitov a investičné príležitosti
Zrušenie cenových stropov prišlo v čase, keď sa očakávalo plánované zníženie cien. Štátom určené limity mali upraviť ceny na 1,41 eura za liter benzínu, 1,36 eura za liter nafty a 0,76 eura za liter modrej nafty. Po odstránení stropov si však čerpacie stanice môžu určovať ceny podľa aktuálnych nákupných podmienok a konkurencie v regióne.
Najväčší hráč na trhu, energetická spoločnosť INA, uviedla, že toto rozhodnutie umožní „flexibilnejší trh“ a efektívnejšie plánovanie investícií. Firma očakáva lepšiu adaptáciu na zvyklosti spotrebiteľov a viac priestoru na rozvoj doplnkových služieb. Analytici prognózujú rýchlejšiu reakciu cien na burzové kotácie ropy a sezónne dopyty, pričom počas letných mesiacov môže dôjsť k dočasným rozdielom medzi regiónmi, najmä v prímorských oblastiach.
Možnosti a riziká pre domácnosti aj firmy
Krok chorvátskej vlády má zmiešané prijatie. Podniky, predovšetkým z oblasti dopravy a logistiky, oceňujú uvoľnenie trhu, čo môže zjednodušiť dlhodobé plány a kontrakty na pohonné hmoty. Avšak zostávajú obozretné, aby sa vyhli nákladom spôsobeným prípadným výrazným zdražením. Na druhej strane domáce rozpočty s nízkymi príjmami budú zraniteľnejšie, ak ceny ropy na svetových trhoch náhle stúpnu.
Ministerstvo hospodárstva predpokladá, že tieto riziká je možné zmierniť prostredníctvom núdzových opatrení. Medzi ukazovateľmi, ktoré sa budú monitorovať, sú napríklad rast veľkoobchodných cien, priemerné marže čerpacích staníc a vplyv na ceny v spotrebiteľskom koši. Ak dôjde k prekročeniu určitých hodnôt, štát je pripravený zaviesť nové opatrenia na ochranu spotrebiteľov.
Tento krok otvára pre Chorvátsko novú etapu v určovaní cien pohonných hmôt, ktorá má podporiť konkurenčné prostredie a prilákať nové investície do infraštruktúry. Pre spotrebiteľov i firmy však ostáva kľúčová otázka – znižujúca alebo zvyšujúca sa cena za liter, v porovnaní s časmi regulácie.