Európska únia plánuje zvýšiť clá na dovoz z Ukrajiny
Európska únia pripravuje zásadnú zmenu v obchodných vzťahoch s Ukrajinou. Plánuje zaviesť vyššie clá na ukrajinský dovoz, čím by fakticky ukončila výnimočný režim bezcolného prístupu, ktorý zaviedla po začiatku vojenského konfliktu medzi Ukrajinou a Ruskom v roku 2022. Tento krok by mohol mať výrazný dopad na ukrajinskú ekonomiku a zároveň aj na fungovanie európskeho trhu, najmä v oblasti poľnohospodárstva.
Tlak zo strany Poľska a ďalších krajín
Za iniciatívou sprísnenia podmienok stoja najmä Poľsko, ale aj Francúzsko a Rumunsko, ktorých farmári dlhodobo upozorňujú na negatívny vplyv lacnejšieho ukrajinského tovaru na ich produkty. Poľskí poľnohospodári požadujú ochranné opatrenia najmä pred cenovým tlakom na domácom trhu, čo sa stalo aj dôležitou politickou otázkou pred nedávnymi voľbami. Poľská vláda aktuálne žiada Európsku komisiu o odklad finálneho rozhodnutia aspoň do ukončenia prezidentských volieb, pričom ich druhé kolo je naplánované na 2. júna.

Doterajší dočasný bezcolný režim sa vzťahoval na kľúčové komodity ako hydina, pšenica a cukor. Ten má skončiť už 6. júna a nahradia ho prechodné opatrenia v podobe obmedzených vývozných kvót. Nové pravidlá by zabezpečili pokračovanie exportu, ale s výraznými limitmi, aby sa ochránili európski farmári.
Výrazný dopad na ukrajinskú ekonomiku
Návrat k štandardným obchodným podmienkam má pre Ukrajinu znamenať každoročný výpadok príjmov približne 3,5 miliardy eur. Takýto pokles by predstavoval vážny zásah najmä v čase, keď krajina bojuje s veľkými výdavkami na obranu, rekonštrukciu infraštruktúry a humanitárnu pomoc svojim obyvateľom.
Hoci väčšina ukrajinského exportu smeruje do tretích krajín mimo EÚ, preprava stále prebieha cez európske štáty. Nové clá a kvóty môžu tak výrazne skomplikovať logistiku a znížiť dostupnosť ukrajinského tovaru na svetových trhoch.
Rozdelené postoje v EÚ
Nie všetci európski predstavitelia s obmedzeniami súhlasia. V europarlamente sa objavujú aj ostré kritiky, podľa ktorých ide o nevhodný signál voči Ukrajine. Aktualizácia obchodných dohôd sa očakáva najskôr na jeseň, čo zvyšuje neistotu v prihraničných oblastiach aj na samotnom ukrajinskom trhu.
Konečné rozhodnutie Európskej únie bude mať ďalekosiahle dôsledky nielen pre ekonomiku Ukrajiny, ale aj pre stabilitu a konkurencieschopnosť európskeho poľnohospodárskeho sektora. Vývoj situácie bude sledovaný so zvýšenou pozornosťou v najbližších týždňoch.