Online svet čelí novej vlne hrozieb. Medzi najnovšie patrí technika zvaná „hackovanie obrazovky“, ktorá predstavuje zásadné riziko pre používateľov smartfónov a tabletov. Kybernetickí útočníci s využitím elektromagnetického rušenia na diaľku ovládajú zariadenia, inštalujú škodlivý softvér a môžu sa dostať k citlivým údajom.
Nenápadná metóda útoku a jej dôsledky
Bezpečnostní experti upozorňujú na trend, v rámci ktorého útočníci nemusia pre úspešný zásah vôbec získať fyzický prístup k zariadeniu. Stačí, aby boli v tesnej blízkosti obete – napríklad vo verejných priestoroch, ako sú kaviarne, knižnice alebo dopravné prostriedky. Pomocou elektromagnetických vĺn dokážu „oklamať“ dotykový displej a vyvolať na ňom falošné dotyky či potiahnutia prstom. Hackeri v testovacej prevádzke podľa dostupných údajov úspešne ovládali až deväť zariadení naraz v jednom priestore.
Výsledkom tohto bezkontaktného útoku je, že drvivá väčšina používateľov netuší, že sa stali obeťou útoku. Útočník totiž môže zariadenie odomykať, otvárať aplikácie, písať správy, meniť nastavenia alebo nainštalovať špionážny softvér. Obzvlášť nebezpečné je nasadenie útokov typu man-in-the-middle, ktoré umožňujú tajné odpočúvanie a úpravu komunikácie medzi dvoma stranami. Tento spôsob ohrozuje firmy, štátne inštitúcie aj individuálnych používateľov.

Varovné signály a možnosti ochrany
K najtypickejším príznakom patrí samovoľné odomykanie a zamykanie zariadenia, spontánne spúšťanie aplikácií, náhodné písanie do vyhľadávacieho poľa a surfovanie na nevysvetliteľných webstránkach. Pokiaľ sa takéto správanie vyskytne bez vášho pričinenia, existuje vysoké riziko, že ide o prejav kybernetického útoku, nie len o softvérovú chybu.
Hackeri podľa zistení zároveň cielene vytvárajú škodlivé pripojenia. Snažia sa prepojiť napadnuté zariadenia s neznámym hardvérom cez Bluetooth, respektíve využívajú slabé miesta v nezabezpečených Wi-Fi sieťach. Odborníci preto upozorňujú, že práve nezvyčajná Bluetooth alebo Wi-Fi aktivita môže znamenat’ napadnutie zariadenia. Takýmto útokom je možné čeliť najmä zvýšenou ostražitosťou vo verejných priestoroch a pravidelnou kontrolou, ktoré zariadenia sú so smartfónom spárované.
Dopad na firmy a jednotlivcov
Táto nová vlna útokov kladie zvýšené nároky na bezpečnostné štandardy v podnikoch i vo verejnom sektore. Prípadné prelomenie ochrany môže viesť k úniku firemných alebo osobných dát, ekonomickým škodám a strate dôveryhodnosti. Hrozba je o to vážnejšia, že obete často zistia napadnutie až príliš neskoro. Pre firmy a inštitúcie je preto nevyhnutné kontinuálne investovať do kybernetickej ochrany a zabezpečenia mobilných zariadení, vrátane pravidelného vzdelávania zamestnancov v oblasti bezpečnostných rizík.
Vo svete, kde sa útočníci neustále zdokonaľujú a využívajú nové metódy vrátane schopností umelej inteligencie, sa stáli obozretnosť i technologická pripravenosť stávajú základnou výbavou úspešných aj bezpečných podnikov a jednotlivcov.