Európska komisia navrhla zrušenie papierových príbalových letákov: Očakávané výhody aj obavy
Európska komisia predstavila návrh, ktorý by výrazne zmenil spôsob poskytovania informácií o liekoch v celej Európskej únii vrátane Slovenska. Podľa pripravovanej legislatívy by sa príbalové letáky prestali tlačiť a umiestňovať do balení liekov. Informácie o účinkoch, dávkovaní či vedľajších účinkoch by boli dostupné už len v digitálnej podobe. Opatrenie plánuje v prípade schválenia zaviesť do troch rokov od prijatia.
Hoci návrh okamžite rozdelil verejnosť, farmaceutické firmy ho vítajú ako významnú možnosť zvýšiť efektivitu výroby a distribúcie liekov. Na druhej strane sa však proti zmene postavila najmä časť seniorov a opozičných politikov, podľa ktorých by digitalizácia sťažila prístup k informáciám pre skupiny obyvateľov bez znalosti práce s internetom.

Rýchlejšia výroba a menej odpadu
Podľa odborníkov elektronizácia príbalových letákov prinesie viacero pozitív. Zásadným prínosom má byť efektívnejšia a lacnejšia výroba liekov, keďže farmaceutické spoločnosti viac nebudú musieť tlačiť tisíce papierových letákov a následne ich skartovať pri zmene oficiálneho textu. Týmto opatrením by sa podľa odhadov mohli znížiť administratívne a logistické náklady výrobcov, čo by mohlo viesť k lepšej dostupnosti liekov na trhu.
Ďalším argumentom je ekologický dopad. Úplným odstránením papierových letákov by sa zamedzilo tvorbe nepotrebného odpadu. Navyše lieky, ktoré sa často dovážajú zo zahraničia, by už nemuseli byť zdĺhavo a nákladne prebaľované, aby obsahovali leták v jazyku krajiny predaja. Elektronická podoba by umožnila rýchle aktualizácie aj dostupnosť letákov v rôznych jazykových mutáciách. Tento postup by mohol výrazne skrátiť čas, za ktorý sa nový liek dostane k pacientovi.
Významné riziká pre seniorov a technického znevýhodnenia
Opatrenie však vyvoláva zásadné obavy najmä u staršej generácie a u ľudí bez prístupu k digitálnym technológiám. Podľa údajov Rady seniorov až 46 percent ľudí nad 60 rokov nie je zdatných v používaní internetu, nemajú prístup na internet alebo smartfón, čím by im bola znemožnená základná informovanosť o užívaných liekoch.
Opoziční poslanci i zástupcovia seniorov upozorňujú, že právo pacienta na informácie o lieku musí byť garantované. Ich stanovisko je, že elektronická verzia nesmie byť jedinou dostupnou možnosťou a trvajú na zachovaní aj tlačenej formy.
Európska komisia na tieto výhrady reaguje návrhom kompromisu: tlačené letáky by zostali dostupné v lekárňach na požiadanie. Digitálna verzia, dostupná napríklad cez 2D kód priamo na obale lieku, by však pacientovi umožnila zväčšiť písmo, spustiť audio verziu textu a mohla by pomôcť aj slabozrakým pacientom. Navyše by digitálny leták poskytoval prístup k informáciám v rodnom jazyku, aj keby si pacient vyzdvihol liek v inom členskom štáte.
Diskusia pokračuje, rozhodnutie sa očakáva
Návrh Európskej komisie spustil vlnu diskusií nielen medzi odborníkmi, ale aj v radoch verejnosti a zástupcov pacientov. Kým farmaceutický priemysel a ministerstvá zdravotníctva argumentujú efektivitou a nižšími nákladmi, zástupcovia seniorov a opozície trvajú na nezastupiteľnosti papierových informácií pre významnú časť obyvateľstva.
Ak legislatíva prejde, členské štáty budú musieť prijať opatrenia na zabezpečenie prístupnosti a bezpečnosti digitálnych letákov. Po troch rokoch od schválenia by mali byť papierové letáky už len výnimkou a štandardom by sa stala elektronická informovanosť pacientov o liekoch. O finálnej podobe návrhu však ešte bude rozhodovať Európsky parlament aj národné vlády.