Spoločnosť Apple plánuje v septembri uviesť úplne nový operačný systém iOS 26 pre iPhony, ktorý sa vyznačuje výraznou modernizáciou dizajnu a zavádzaním nových funkcií. Podľa dostupných informácií však niektoré z čerstvo ohlásených funkcií dorazia s oneskorením pre používateľov v krajinách Európskej únie. Za omeškaním majú byť predovšetkým prísne regulačné opatrenia zo strany EÚ.
Regulácie EÚ spôsobujú Apple problémy
Podľa správy portálu MacRumors, ktorý sa opiera o informácie denníka The Wall Street Journal, budú európski zákazníci nútení čakať na niektoré funkcie systému iOS 26 dlhšie ako používatelia z iných častí sveta. K podobnej situácii už došlo v minulosti, napríklad pri uvádzaní umelej inteligencie Apple Intelligence, ktorá v Európe nakoniec debutovala o niekoľko mesiacov neskôr ako v USA.
Zdržanie časti nových riešení potvrdil na špeciálnom workshope v Bruseli aj Kyle Andeer, viceprezident spoločnosti Apple pre právne záležitosti. Predstaviteľ firmy uviedol, že Apple bol nútený odložiť dostupnosť niektorých funkcií pre užívateľov v EÚ kvôli regulačným požiadavkám Únie. Súčasne upozornil na potenciálne riziká v oblasti bezpečnosti a súkromia, ktoré údajne môžu vzniknúť, pokiaľ by bol ekosystém Applu príliš otvorený tretím stranám.

Európania prídu o niektoré nové funkcie systému iOS
Jednou z funkcií, ktorá nebude ihneď dostupná pre používateľov v krajinách Európskej únie, je napríklad nástroj „navštívené miesta“ v aplikácii Mapy od Apple. Tento užitočný nástroj, ktorý pomáha zákazníkom ľahšie a pohodlnejšie sledovať a využívať obľúbené lokality, je jednou z prvých potvrdených absencií.
Predstavitelia spoločnosti Apple však zdôraznili, že neustále pracujú na tom, aby obmedzené produkty a funkcie mohli byť v rámci Európskej únie čo najskôr sprístupnené. Ďalšie z pripravovaných funkcií momentálne ešte prechádzajú analýzou z hľadiska súladu s európskymi reguláciami, takže zoznam obmedzení nemusí byť konečný. Hlavným dôvodom sú pravidlá obsiahnuté v zákone o digitálnych trhoch (DMA), účinnom v Európskej únii, ktorý má za cieľ oslabiť dominantnú pozíciu niektorých veľkých technologických spoločností, vrátane Applu.
Apple kritizuje zákon DMA, obáva sa zníženia bezpečnosti
Americký technologický gigant opakovane vyjadruje nesúhlas a obavy voči pravidlám obsiahnutým v DMA, keďže podľa stanoviska predstaviteľov Applu môžu tieto opatrenia negatívne ovplyvniť kvalitu poskytovaných služieb a produktov. Podľa spoločnosti Apple predstavujú požiadavky na otvorenie systému konkurencii reálne bezpečnostné riziká pre súkromie a ochranu používateľov, ktoré doteraz mohol Apple účinne spravovať práve vďaka uzavretejšiemu ekosystému.
Európska únia však vidí situáciu rozdielne. Na spomenutom bruselskom workshope zástupca regulačného orgánu EÚ naznačil, že regulačný orgán a spoločnosť Apple majú odlišné pohľady na skutočný dopad DMA, ako aj na mieru ohrozenia bezpečnosti a súkromia používateľov. Zatiaľ nie je jasné, kedy a akým spôsobom dôjde k vzájomnému konsenzu, no Európania sa zatiaľ musia pripraviť na to, že nový iOS 26 v krajinách EÚ poskytne menej funkcií než rovnaká verzia systému v ostatných regiónoch sveta.