Členské štáty Európskej únie tento týždeň definitívne dohodli nový spoločný projekt nazvaný SAFE, ktorý umožní spoločne nakupovať vojenské vybavenie. Plán sa zameriava na posilnenie obranyschopnosti celej Únie prostredníctvom efektívnejších nákupov vo veľkých objemoch a koordinácie investícií naprieč členskými krajinami. Celkový objem dostupných prostriedkov, vyčlenených prostredníctvom úverov, môže dosiahnuť až 150 miliárd eur.
Výhodnejší spoločný nákup vojenských technológií
Podľa odborníkov sú hlavnou motiváciou tohto projektu oveľa lepšie podmienky, ktoré Únia môže pri spoločnom obstarávaní vyjednať. Analytik Matúš Halás z Inštitútu medzinárodných vzťahov v Prahe zdôraznil, že členské štáty získajú pri centrálne koordinovaných nákupoch výhodnú pozíciu vďaka možnosti zaobstarávať vojenské technológie vo výrazne väčších množstvách. To umožní pohodlnejšie znižovať celkové ceny vybavenia a zároveň optimalizovať výdavky z národných rozpočtov.
Rozhodnutie Európskej únie spustiť projekt SAFE reaguje na súčasné bezpečnostné hrozby v Európe. Okrem pokračujúcej vojny Ruska na Ukrajine sa európske krajiny ocitajú v situácii, že sa už nemôžu plne spoliehať na bezpečnostné garancie Spojených štátov, ktorých prioritou sa stáva zameriavať sa stále viac na iné regióny sveta. Preto členské štáty Európskej únie cítia potrebu vybudovať vlastné, nezávislé vojenské kapacity.

Posilnená obranyschopnosť má odradiť potenciálnych agresorov
Poľsko, aktuálne predsednícka krajina v Rade Európskej únie, zdôrazňuje, že vyššie výdavky do vojenskej pripravenosti členských štátov sú priamou cestou k posilneniu bezpečnosti. Podľa predkladateľov projektu SAFE posilnená obranyschopnosť Európy priamo odradí tých, ktorí by mohli Únii chcieť uškodiť. Rovnakú rétoriku používa väčšina kľúčových politických predstaviteľov členských štátov.
Tento krok nie je izolovaným rozhodnutím, ale pokračovaním širšieho strategického posunu Európskej komisie smerom k intenzívnejšej spoločnej militarizácii členských krajín. V nasledujúcich rokoch sa očakáva, že podobné spoločné projekty a investície budú výrazne pribúdať, keďže členské štáty Európskej únie sa k vojenským otázkam a spoločným výzvam snažia pristupovať stále intenzívnejšie a koordinovanejšie.