Európska únia (EÚ) prichádza s novým technologickým opatrením, ktoré má posilniť ochranu detí a mladistvých na internete. Začala testovať prototyp aplikácie, ktorá umožní online platformám efektívnejšie overovať vek používateľov. Tento systém je plánovaný ako prechodné riešenie, ktoré neskôr nahradí digitálna peňaženka EÚ.
Testovanie v piatich krajinách EÚ
Aplikácia, ktorá zabezpečí, že deti a mladiství nebudú mať prístup k obsahu určenému výlučne pre dospelých, sa momentálne testuje v Dánsku, Grécku, Španielsku, Francúzsku a Taliansku. Jej hlavnou úlohou je pomôcť online platformám dodržiavať legislatívu EÚ, obzvlášť zákon o digitálnych službách (DSA). Tento zákon presadzuje vysoké štandardy ochrany maloletých pred škodlivým obsahom a ich vystavenie neželaným online interakciám.
Podľa Európskej komisie neprináša aplikácia len zvýšenie bezpečnosti detí, ale zároveň umožní platformám prijať jednotný verifikačný nástroj namiesto toho, aby vyvíjali vlastné systémy. Dôraz kladie aj na ochranu súkromia – používatelia budú mať plnú kontrolu nad svojimi dátami, pričom aplikácia neuchováva ani ich presnú identitu, ani zoznam navštívených stránok.

Aplikácia ako prechodné riešenie
Táto aplikácia má však zatiaľ len dočasný charakter. V roku 2026 ju podľa plánov nahradí digitálna peňaženka EÚ, ktorá bude súčasťou širšieho systému digitálnej identity. Táto peňaženka občanom a firmám poskytne bezpečný a jednoduchý spôsob preukazovania totožnosti či spravovania dôležitých digitálnych dokumentov.
V rámci prípravy tejto zmeny budú výsledky testovania aplikácie podrobne analyzované. Zohľadnia sa potreby členských štátov, online platforiem aj užívateľov. Niektoré krajiny EÚ už pracujú na vývoji vlastných národných riešení na overovanie veku, čím dopĺňajú spoločnú víziu jednotnej európskej technologie na ochranu maloletých.
Povinnosti online platforiem
DSA kladie značnú zodpovednosť na prevádzkovateľov online služieb. Tí musia nielen zabezpečiť ochranu fyzického, psychického a morálneho vývoja mladistvých, ale aj zaistiť najvyššiu možnú úroveň ochrany ich súkromia. Nové usmernenia smerujú proti vystaveniu mladistvých škodlivému obsahu, kyberšikane či závislosti na dizajnových prvkoch, ako sú algoritmy podporujúce dlhšie zotrvanie na platformách.
Po finálnom zavedení vekového overovania sa prístup maloletých k nevhodnému obsahu značne obmedzí. Tento krok má zároveň zvýšiť dôveryhodnosť a zodpovednosť online platforiem, ktoré musia byť schopné preukázať, že aktívne chránia svojich mladších používateľov pred prípadnými digitálnymi rizikami.