Nemecká diplomacia a EÚ pripravujú nový balík sankcií proti Rusku po rekordných útokoch na Ukrajinu. Berlín vníma najnovšie údery ako neprípustné porušenie humanitárnych zásad a apeluje na urýchlené prijatie tvrdších ekonomických opatrení. Sankcie by podľa Nemecka mali zasiahnuť kritické sektory ruskej ekonomiky.
Najväčšia vlna útokov od začiatku konfliktu
Ukrajina v noci na nedeľu zažila doteraz najintenzívnejšiu vlnu raketových a dronových útokov zo strany Ruska od samotného začiatku vojny. Podľa dostupných informácií Moskva vystrelila na rôzne ukrajinské ciele až 367 rakiet a dronov. Táto najnovšia vlna násilia spôsobila smrť 12 Ukrajincov a zranenia desiatok ďalších osôb.
Tieto útoky sa okamžite stretli s ostrou kritikou zo strany Nemecka. Podľa nemeckej diplomacie ide o jasnú eskaláciu a porušovanie základných ľudských práv. Minister zahraničných vecí Johann Wadephul zároveň označil správanie ruského prezidenta Vladimira Putina ako výsmech snahám Spojených štátov o diplomatické vyriešenie konfliktu, ktoré prezentoval americký prezident Donald Trump.

Ďalší sankčný balík na obzore
Berlín preto oznámil, že Európska únia pripravuje ďalšie rozsiahle ekonomické sankcie proti Ruskej federácii. Len nedávno, v utorok, pritom EÚ prijala svoj v poradí už 17. sankčný balík zameraný najmä na obmedzenie schopnosti Ruska obchádzať ropné embargo. Tieto posledné opatrenia sa zamerali predovšetkým na približne 200 tankerov patriacich ku tzv. tieňovej flotile, pomocou ktorej Moskva vyváža ropu na medzinárodné trhy.
Nové plánované sankcie majú podľa nemeckého ministerstva zahraničných vecí ísť ešte ďalej. Ich cieľom bude výrazne obmedziť príjmy Ruska hlavne prostredníctvom finančných opatrení, ktoré cielia priamo na energetický sektor aj ďalšie dôležité oblasti ruskej ekonomiky. Podľa diplomatických kruhov tieto kroky prinesú pre Rusko citeľné finančné problémy.
Nádeje na diplomatické riešenie konfliktu trvajú
Napriek zhoršujúcej sa situácii na Ukrajine zástupcovia nemeckej vlády zdôrazňujú, že ešte stále existuje priestor a vôľa na diplomatické vyriešenie tejto krízy. Podľa Nemecka by malo byť prioritou prinútiť Ruskú federáciu, aby obnovila rokovania s Kyjevom a západnými partnermi.
Západní spojenci pripomínajú, že Ukrajina je stále pripravená viesť mierové rozhovory. Iniciatíva preto teraz leží na pleciach Moskvy. Berlín zároveň signalizuje, že európske spoločenstvo aj naďalej zostáva otvorené dialógu a diplomatickému ukončeniu vojny, ak Rusko prejaví úprimný záujem o nastolenie mieru.