Európska únia a Spojené štáty zatiaľ stále nedospeli k dohode o recipročných clách, ktoré by mali nadobudnúť platnosť už v stredu 9. júla 2025. Únia čelí riziku zavedenia 50-percentných ciel zo strany USA, čo by mohlo vážne zasiahnuť európske hospodárske záujmy. Rokovania zatiaľ neprinášajú želané výsledky a Európa začína hľadať alternatívne riešenia mimo trhov USA.
EÚ hľadá obchodných partnerov v Indo-Pacifiku
V reakcii na zhoršujúcu sa situáciu v obchodných rokovaniach s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa začína Európska únia aktívne posilňovať spojenia s krajinami v indo-pacifickom regióne. Jedným z kľúčových cieľov je rozšírenie obchodnej spolupráce s krajinami zoskupenia CPTPP (Komplexná a progresívna dohoda pre transpacifické partnerstvo).
CPTPP zahŕňa významné ekonomiky ako Japonsko, Austráliu, Kanadu, Mexiko, Vietnam, Malajziu, Nový Zéland, Singapur i Veľkú Britániu, pričom tieto krajiny spolu v súčasnosti vytvárajú približne 15 percent svetového HDP. Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej by posilnenie obchodných vzťahov s týmto dynamickým blokom mohlo byť praktickou alternatívou k súčasným neistým rokovaniam s USA.

Most medzi Európou a CPTPP ako signál pre Washington
Podľa nemenovaného predstaviteľa Európskej únie sa však Brusel nechystá stať plnohodnotným členom CPTPP, ale plánuje výrazne zintenzívniť hospodársku spoluprácu s týmto ekonomickým blokom. Účelom je vybudovať funkčné prepojenia medzi EÚ a krajinami Indo-Pacifiku, čo by tiež mohlo vyslať jasnú správu určenú Spojeným štátom. Podľa spravodajského portálu Politico má ísť o strategické naznačenie podpory medzinárodného obchodného systému založeného na jasných pravidlách, ktorú tieto krajiny naďalej presadzujú.
Táto iniciatíva Európskej únie je podľa viacerých analytikov varovným signálom pre Washington, ktorý poukazuje na rastúce znepokojenie európskych diplomatov z neflexibilného prístupu USA. Diplomatické zdroje z Bruselu upozorňujú na nedávne Trumpovo náhle ukončenie obchodných rokovaní s Kanadou kvôli jej digitálnej dani. Tento krok má byť dôkazom toho, že Spojené štáty môžu zaujať podobný nekompromisný postoj aj voči Európskej únii.
EÚ sa pripravuje na možnosť zlyhania dohôd s USA
Z dôvodu narastajúcej neistoty ohľadom úspešnosti obchodných rozhovorov s USA už EÚ hľadá aktívne alternatívy, ktoré by znížili potenciálne škodlivé dopady zavedenia vysokých obojstranných ciel. Európski diplomati otvorene vyjadrili pochybnosti o možnom dosiahnutí dohody s administratívou prezidenta Trumpa.
Snahou EÚ je uistiť európske podniky, že únia nestaví svoju ekonomickú budúcnosť výlučne na výsledku rokovaní s Washingtonom. V nasledujúcich dňoch preto EÚ plánuje pokračovať vo vysokom tempe diplomatických aktivít v ázijskom a tichomorskom regióne, predovšetkým vo vzťahu ku krajinám CPTPP. Brusel tak jasne ukazuje, že Európa disponuje flexibilnými alternatívami a je pripravená čeliť možným negatívnym dôsledkom obchodného konfliktu so Spojenými štátmi.