Čína otvára prvú AI nemocnicu: 42 inteligentných lekárov mení zdravotníctvo
V Číne bol úspešne spustený pilotný projekt prvej nemocnice na svete, kde zohráva hlavnú úlohu umelá inteligencia. Pod taktovkou Inštitútu pre výskum umelej inteligencie (AIR) patriaceho pod Tsinghua University sa rodí nový model zdravotnej starostlivosti, v ktorom 42 lekárov s podporou AI zabezpečuje všetky potrebné zdravotnícke procesy naprieč 21 oddeleniami v rámci konceptu s názvom „Nemocnica agentov“.
Revolučná nemocnica riadená AI
Nemocnica, ktorá momentálne funguje v testovacej fáze, predstavuje prelom v digitalizácii medicíny. Lekársky i ošetrovateľský personál tu riadia inteligentní agenti vybudovaní na báze veľkých jazykových modelov (LLM). Zaujímavosťou je, že v prostredí nemocnice modely AI „simulujú“ nielen personál, ale aj pacientov, čím umožňujú automatizovanú a autonómnu komunikáciu pri všetkých bežných úkonoch – od príchodu a registrácie, cez triáž, konzultácie a diagnostiku až po predpisovanie liekov, rehabilitácie či následnú starostlivosť.
Vývojári zdôrazňujú, že každý AI lekár zvyšuje svoje kompetencie nielen učením sa zo skúseností a rozhodnutí, ale aj neustálou analýzou aktuálnej lekárskej literatúry. Virtuálne nemocničné prostredie dokáže realisticky simulovať celé spektrum zdravotných procesov v rôznych fázach, pričom sa zameriava na kontinuálne zlepšovanie presnosti a kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti.
Prvotné výsledky: Tisíce pacientov za pár dní
Výskumní tím zo spomínanej univerzity už zaznamenal výraznú efektivitu projektu. Počas niekoľkých dní bolo virtuálne diagnostikovaných viac ako 10 000 pacientov – to je výkon, ktorý by bežný lekár zvládol približne za dva roky, ak by týždenne vyšetril asi sto pacientov. V rámci projektu sa osobitná pozornosť venuje úspešnosti AI lekárov pri riešení respiračných ochorení, kde presnosť diagnostiky dosahuje úroveň 93,06 percenta.
Projekt má zároveň ambiciózny cieľ transformovať spôsoby, akými lekári diagnostikujú a liečia pacientov, a priniesť do praxe moderné poznatky, efektívnejšie procesy a vyššiu bezpečnosť pre zdravotníkov i verejnosť. Nemocnica a jej AI modely podliehajú prísnym národným reguláciám, ktoré majú zabezpečiť, že technologický pokrok nebude na úkor bezpečnostných štandardov.
Budúcnosť zdravotnej starostlivosti pod vedením AI
Projekt tímu vedeného Liu Yanom je podľa dostupných výsledkov pripravený na expanziu do reálnej zdravotníckej praxe. Vedci deklarujú, že do budúcnosti plánujú rozširovať možnosti AI diagnostiky i liečby na ďalšie typy ochorení a naďalej hľadať efektívne formy spolupráce medzi umelou inteligenciou a ľuďmi v zdravotníctve. Cieľom je, aby virtuálna nemocnica zlepšila dostupnosť, rýchlosť a kvalitu lekárskej starostlivosti, pričom skúsenosti z pilotného programu vytvárajú základ pre ďalší rozvoj a inováciu v sektore.
Čína tak svojou AI nemocnicou nielen potvrdzuje pozíciu lídra v oblasti umelej inteligencie, ale súčasne otvára nové možnosti pre digitalizáciu a automatizáciu medicíny, ktoré by v budúcnosti mohli významne zmeniť zdravotnícke systémy po celom svete.