Slovenské zákonodarstvo prichádza s významnými zmenami v oblasti evidencie motorových vozidiel a bezpečnostných technológií. Generálny pardon na vyradenie neexistujúcich áut a zavedenie zelených brzdových svetiel sú novinky, ktoré obohatia legislatívu a prinesú praktické úľavy pre vodičov i verejnú správu.
Zásadné zníženie poplatkov za vyradenie vozidiel
Od 15. júla 2025 je v platnosti novela zákona o odpadoch, ktorá výrazne znižuje finančné náklady pri odhlásení motorových vozidiel, ktoré už fyzicky neexistujú. Namiesto pôvodných 500 eur zaplatia vlastníci symbolických 50 eur, ak si povinnosť splnia do 14. januára 2026. Tento krok reaguje na dlhodobé problémy s vysokými poplatkami, ktoré postihovali najmä staršiu generáciu či občanov s nižšími príjmami.
Okrem priameho finančného benefitu pre verejnosť novela eliminuje byrokratické komplikácie a zefektívňuje správu evidenčného systému. Odstránením záznamov o neexistujúcich vozidlách sa zabezpečí presnejší prehľad v registri a znížia sa riziká spojené so zastaranými a nesprávnymi údajmi. Tento proces uvoľní kapacity verejných inštitúcií a postupne odstráni administratívnu záťaž, ktorá frekventovane zaťažovala úrady.

Dobrovoľné zelené brzdové svetlá od roku 2026
Ďalšou inováciou, ktorá vstúpi do platnosti 1. júla 2026, je možnosť vybaviť vozidlá prednými brzdovými svetlami so zelenou farbou. Táto technologická novinka bola testovaná na slovenských cestách a ukázala sa ako vhodný doplnok na zvýšenie bezpečnosti v hustej premávke. Svetlá, aktivované spolu so zadnými brzdovými, doplnia vizuálnu signalizáciu vozidiel a podporia lepšiu komunikáciu medzi vodičmi.
Zavedenie týchto svetiel nebude povinné, ale ich dostupnosť vytvára priestor pre vodičov i výrobcov na etablovanie nového bezpečnostného štandardu. Ministerstvo dopravy plánuje pripraviť technické normy, ktoré jasne určia parametre a spôsob inštalácie tohto prvku do výbavy vozidiel. Pre adaptáciu na nové pravidlá bude poskytnutý dostatočný čas.
Globálny dopad lokálnych zmien
Prijaté opatrenia zdôrazňujú pripravenosť Slovenska riešiť dlhodobé problémy a prispôsobiť sa súčasným trendom v mobilite. Znížením poplatkov a administratívnej náročnosti sa zmierni finančné zaťaženie občanov a pokročí revízia evidenčných procesov. Zároveň zavedenie pokrokových technológií ukazuje smerovanie krajiny k moderným a bezpečným dopravným riešeniam.
Tieto legislatívne novinky významne ovplyvnia život bežných vodičov aj efektivitu štátnych inštitúcií a môžu poslúžiť ako inšpirácia pre ďalšie krajiny. Kombinácia finančných úľav a inovácií predstavuje krok k udržateľnejšiemu a bezpečnejšiemu rozvoju automobilizmu na Slovensku.