Spoluzakladateľ sociálnej siete Twitter (aktuálne X), Jack Dorsey, oznámil, že pracuje na novej komunikačnej aplikácii s názvom Bitchat. Táto aplikácia má ambíciu odlíšiť sa od existujúcich konkurenčných riešení tým, že nebude vyžadovať pripojenie na internet ani mobilné dáta. Alternatívnou technológiou pre posielanie správ bude pripojenie Bluetooth.
Dorsey sľubuje rekordný dosah cez Bluetooth
Technológia Bluetooth, ktorá štandardne dokáže prenášať dáta na vzdialenosť približne 10 metrov, má pri pokročilejších verziách možný dosah aj okolo 100 metrov. Podľa dostupných informácií však aplikácia Bitchat túto technológiu posunie ešte ďalej a zvládne komunikáciu až na vzdialenosť 300 metrov. Vďaka tomu by mala byť využiteľná predovšetkým na miestach s obmedzeným mobilným signálom, ako napríklad na festivaloch alebo veľkých koncertoch.
Dorsey uvádza, že Bitchat bude využívať end-to-end šifrovanie, čo má zabezpečiť maximálnu úroveň ochrany súkromia komunikujúcich používateľov. Aktuálne je nová chatovacia aplikácia v testovacej beta fáze, dostupná len obmedzenému počtu používateľov cez službu TestFlight od spoločnosti Apple. Počet 10-tisíc beta testerov bol veľmi rýchlo dosiahnutý, čo naznačuje silný záujem verejnosti o túto aplikáciu. Vývojári aktuálne preverujú aplikáciu pred jej oficiálnym uvedením na trh.

Konkurenčný boj v oblasti správ bez internetu
Aplikácií určených pre okamžité zasielanie správ je v súčasnosti veľké množstvo. Najpoužívanejšou na svetovom trhu je WhatsApp, avšak aj ďalšie aplikácie, napríklad Telegram, Signal či Viber, majú silnú a stabilnú používateľskú základňu. Všetky spomenuté aplikácie však majú jedno spoločné – potrebujú aktívne internetové pripojenie, buď mobilné dáta, alebo Wi-Fi.
Práve túto nevýhodu chce Bitchat eliminovať použitím Bluetooth technológie, pričom podobná aplikácia už na trhu existuje pod názvom Bridgefy. Táto platforma bola intenzívne používaná napríklad počas prodemokratických protestov v Hongkongu, keďže decentralizované Bluetooth spojenie bez internetu predstavovalo komplikáciu pre čínske úrady v snahe o identifikáciu a zamedzenie komunikácie medzi protestujúcimi.
Zaujímavá okolnosť na poli technológií je, že Bridgefy čiastočne finančne podporuje Biz Stone, ďalší zo spoluzakladateľov platformy Twitter. Jack Dorsey je však známy svojim dlhodobým záujmom o decentralizované technológie a riešenia, čo vysvetľuje jeho vlastný prístup k vývoju Bitchatu a pokus o vstup na tento špecifický segment trhu s odlišnou a nezávislou aplikáciou.
Bitchat má potenciál stať sa atraktívnym riešením
Ak sa aplikácia Bitchat osvedčí v testovacej fáze a naplní očakávania ohľadne šifrovania a spomínaného dosahu 300 metrov, mohla by si veľmi rýchlo zabezpečiť priazeň používateľov. Najmä v situáciách veľkých podujatí, koncertov, festivalov, alebo na miestach, kde mobilný signál pravidelne zlyháva v dôsledku preťaženia siete, môže byť takáto technológia žiadaným komunikačným riešením.
Dorsey zatiaľ neoznámil presný dátum verejného vydania aplikácie, no vzhľadom na aktuálne intenzívne testovanie sa očakáva, že oficiálne uvedenie Bitchatu je na dosah. Trh teda môže získať zaujímavý nový komunikačný nástroj, ktorý prináša alternatívnu cestu kontaktu bez závislosti od internetu.