S príchodom extrémnych letných horúčav upozorňujú odborníci vodičov na riziká súvisiace s vysokými teplotami vo vozidlách. Už krátke vystavenie predmetov v rozpálenom aute môže viesť k vážnemu poškodeniu majetku alebo dokonca ohrozeniu zdravia a bezpečnosti vodičov a pasažierov. Počas letnej sezóny je dôležité dávať pozor na to, čo vo svojom vozidle nechávate.
Zabudnutá elektronika a tlakové nádoby môžu spôsobovať explózie
Pri vonkajších teplotách presahujúcich 30 stupňov Celzia dosahuje interiér automobilu už po niekoľkých minútach nasledujúce extrémy: vnútorná teplota vozidla stúpa rýchlo na 65 až 70 stupňov, pričom v určitých častiach interiéru sa teplota dokáže vyšplhať až na 80 stupňov Celzia. Takto výrazne prehriate prostredie predstavuje riziko pre batérie mobilov, notebookov, tabletov, fotoaparátov či navigácií. Vysoké teploty môžu tieto zariadenia nielen zničiť, ale tiež spôsobiť explóziu batérií a následný požiar.
Okrem elektroniky sú vážnym rizikom aj aerosólové spreje, ako dezodoranty, čistiace prostriedky alebo laky na vlasy. V uzatvorenom vozidle vystavenom slnečnému žiareniu tieto tlakové nádoby po krátkom čase explodujú, čo môže viesť k poškodeniu vozidla, ale aj k ohrozeniu bezpečnosti okoloidúcich osôb. Obdobné nebezpečenstvo platí i pre zapaľovače alebo spreje na núdzovú opravu pneumatík.

Jedlo, nápoje a kozmetické produkty predstavujú zdravotné riziko
Vysoké teploty ohrozujú aj kvalitu uložených potravín. Mliečne výrobky, syry, mäso, čokoláda alebo zmrzlina vystavené teplu v aute veľmi rýchlo strácajú vhodnosť na konzumáciu a môžu spôsobiť vážne zdravotné komplikácie vrátane otravy jedlom. Podobné riziká súvisia aj s plastovými fľašami na vodu, pretože teplo spôsobuje uvoľňovanie škodlivých chemických látok, ktoré sa dostávajú priamo do tekutiny.
Vodiči by nemali v rozpálenom automobile skladovať ani lieky alebo výživové doplnky. Takýto nesprávny spôsob uchovávania môže vážne ovplyvniť ich chemické zloženie a znížiť prípadne úplne eliminovať ich účinnosť. Zvlášť citlivé sú napríklad inzulínové prípravky, ktoré pri vyšších teplotách rýchlo strácajú svoju efektivitu.
Kozmetické výrobky, vrátane rúžov, krémov či parfumov, takisto podliehajú tepelnému poškodeniu a rýchlo menia svoju konzistenciu či vôňu, čím sa stávajú nepoužiteľnými. Pre poškodenie plastových rámov a šošoviek sa neodporúča nechávať v aute ani slnečné okuliare. Vodičské i platobné karty ako aj doklady môžu byť deformované, magnetické pásiky zas poškodené.
Rozpálený automobil je smrteľnou hrozbou pre deti a zvieratá
V lete sa automobil veľmi rýchlo zohrieva a funguje ako skleník – interiér vozidla dokáže dosiahnuť extrémne vysoké teploty už po krátkom čase, čo je životu nebezpečné najmä pre deti alebo domáce zvieratá, ktoré sú ponechané vo vnútri. Aj krátka neprítomnosť môže viesť k tragickým následkom, nakoľko vnútri auta môže byť až niekoľkonásobne teplejšie, než je vonkajšia teplota.
Experti preto zásadne neodporúčajú nechávať v aute nielen žiadne dôležité predmety, ale predovšetkým nikdy nechať bez dozoru deti alebo zvieratá. Pre bezpečnosť aj majetok je kľúčové vždy dôkladne skontrolovať interiér vozidla pred jeho zatvorením a opustením.