Ukrajinská armáda zaznamenala významný technologický úspech v oblasti bezposádkových vojenských systémov novej generácie. V noci z 1. na 2. júla sa vôbec po prvýkrát uskutočnila mimoriadne netradičná operácia, keď ukrajinské jednotky úspešne použili moderný robotický námorný dron Magura V5 ako mobilnú platformu na vypustenie výkonného útočného UAV proti dôležitému ruskému radarovému systému Nebo-M na Kryme.
Prelomová technológia umožnila strategický útok na radar Nebo-M
Podľa vyjadrení ukrajinského ministerstva obrany sa robotická platforma Magura V5 počas operácie dostala takmer bez povšimnutia na krátku vzdialenosť k pobrežiu Krymu. Následne z nej bolo vypustené ťažké bojové UAV kvadrokoptérového typu, ktoré presne zasiahlo a vyradilo kľúčové komponenty radarového komplexu Nebo-M: vysoko citlivú VHF anténu RLM-M, sofistikovaný AESA radar RLM-D pracujúci v pásme L, ako aj prislúchajúce veliteľské vozidlo.
Magura V5 je vybavená pokročilými navigačnými technológiami a zahraničnými satelitnými komunikačnými systémami, ktoré umožnili pilotom vzdialene navádzať bojové UAV aj hlboko za hranicou nepriateľských línií. Použitá kombinácia námorných a leteckých bezpilotných systémov predstavuje vojenskú premiéru, čo Ukrajine prináša významnú výhodu a stanovuje nové štandardy pre budúcnosť vedenia bojových operácií.

Tento systém Magura už predtým dosiahol viacero prelomových úspechov, vrátane historicky prvého zostrelenia ruského vojenského vrtuľníka v decembri 2023 a následného zničenia bojového lietadla Su-30 v máji 2024. Avšak spomínaný útok na radar Nebo-M má doteraz najväčší strategický význam a predstavuje najambicióznejšiu operáciu tohto typu.
Strategické dôsledky vyradenia radarového systému na Kryme
Radarový komplex Nebo-M, ktorý Ukrajina úspešne vyradila, patril k najdôležitejším prvkom protileteckej obrany ruských jednotiek na Kryme. Tento radarový komplet poskytoval ruskému veleniu komplexný prehľad vzdušnej situácie a umožňoval detekciu lietadiel rôznych druhov a technológií vrátane stíhačiek a stealth objektov. Nebo-M bol súčasne integrovaný s ďalšími ruskými obrannými systémami, hlavne S-300 a S-400.
V dôsledku jeho eliminácie môže Rusko očakávať vážne medzery vo svojom radarovom pokrytí na Kryme. Výpadok takého strategicky významného zariadenia znamená, že mnohé kľúčové vojenské objekty a kritická infraštruktúra budú dočasne oveľa zraniteľnejšie voči prípadným ďalším operáciám Ukrajiny. To isté môže viesť k zvýšeniu tlaku na ruské strategické a logistické centrá, ktoré budú nútené na túto situáciu flexibilne reagovať.
Bezpilotné technológie menia povahu ozbrojených konfliktov
Nová forma vojenskej operácie, ktorú Ukrajina predstavila, predznamenáva ďalší dramatický rast významu bezposádkových technológií v moderných konfliktoch. Možnosť využiť námorné bezpilotné plavidlo ako mobilnú základňu pre útok náročnejšími bojovými dronmi radikálne rozširuje vojenské možnosti na veľké vzdialenosti od vlastného územia, čím posúva tradičné hranice vojenských stratégií.
Analytici už dnes poukazujú na to, že táto nová metodika útočných operácií môže byť v blízkej budúcnosti široko rozvinutá aj inde vo svete. Rusko sa síce snaží nasadzovať svoje vlastné bezpilotné systémy typu Orion na zmarenie podobných hrozieb, zatiaľ však ich aktivity nedokázali tieto pokročilé ukrajinské operácie zastaviť ani významne paralyzovať.
Z dlhodobého hľadiska možno očakávať, že Ukrajina bude pokračovať v rozvíjaní a kombinovaní bezpilotných systémov rôzneho určenia, v snahe upevniť svoju schopnosť uskutočniť precízne, strategicky hodnotné útoky na citlivé ciele protivníka. Bezpilotné technológie sa tak čoraz výraznejšie premietajú do rozhodovania o priebehu vojenských operácií v regióne Čierneho mora a menia zaužívané vzorce doterajšieho vojenského myslenia.