Bezplatná právna pomoc na Slovensku bude dostupná širšej skupine občanov. Vyplýva to z aktualizovanej novely zákona, ktorú schválil parlament a začne platiť od 1. júla 2025. Nová legislatíva reaguje na ekonomické ťažkosti mnohých domácností spôsobené rastúcimi životnými nákladmi a infláciou.
Dostupnejšia pomoc pre tisíce Slovákov
Jedným zo zásadných prínosov aktuálnej novely je zvýšenie príjmovej hranice pre získanie bezplatnej právnej pomoci. Pôvodne mohli bezplatnú pomoc využívať ľudia, ktorých príjem neprevyšoval 1,4-násobok životného minima, teda približne 383,59 eura mesačne. Od júla tejto roka táto hranica stúpne na 1,8-násobok, čo predstavuje príjem 493,18 eura mesačne. Toto navýšenie umožní využitie bezplatných právnych služieb oveľa väčšiemu počtu ľudí ako doteraz.
Okrem toho zákon zavádza aj možnosť získať čiastočne finančne podporovanú právnu pomoc pre ľudí, ktorých mesačný príjem siaha až do výšky 2,1-násobku životného minima, teda do úrovne 575,38 eura. Podľa Ministerstva spravodlivosti SR sú tieto opatrenia nevyhnutné, pretože počet občanov na hranici materiálnej núdze sa pre infláciu a rast cien výrazne zvýšil.

Výhody pre zraniteľné skupiny obyvateľov
Rozšírenie prístupu k právnej pomoci najviac ocenia ohrozené a sociálne znevýhodnené skupiny obyvateľstva. Patrí sem napríklad stále narastajúci počet seniorov s minimálnymi dôchodkami, rodičia samoživitelia, osoby s ťažkým zdravotným postihnutím a nezaopatrené deti. Osobitnú podporu dostanú tiež ľudia, ktorí sa stali obeťami trestných činov. Ministerstvo spravodlivosti identifikovalo práve tieto skupiny ako najviac zasiahnuté súčasnou ekonomickou situáciou.
Z analýzy ministerstva vyplynulo, že v minulosti bolo približne desať percent žiadostí o právnu pomoc riešených prostredníctvom takzvaného osobitného zreteľa. Tento postup sa uplatňoval, ak záujemcovia mierne prekračovali stanovené finančné limity, no aj napriek tomu bolo zjavné, že pomoc potrebujú. Vďaka novej, vyššej príjmovej hranici, sa počet týchto prípadov výrazne zníži a osobitný zreteľ sa bude môcť použiť iba výnimočne. To uľahčí a zrýchli celý administratívny proces.
Menej administratívy, viac priestoru pre právnu podporu
Novelizácia zákona preto prináša ešte jeden prínos – odľahčenie samotného Centra právnej pomoci. Keďže Centrum doteraz muselo pravidelne prijímať žiadosti od ľudí, ktorí nesplnili tesne stanovené limity, veľmi často sa muselo venovať ich zdĺhavému posudzovaniu na základe osobitných ustanovení zákona.
Zvýšenie hranice zo súčasného 1,6-násobku na 2,1-násobok životného minima znamená, že nárok na právnu pomoc budú môcť získať tisíce ďalších občanov automaticky. Tým pádom administratívny proces výrazne zjednoduší nielen samotnému Centru právnej pomoci, ale aj občanom, ktorí pomoc naozaj potrebujú. Energiu a prostriedky, ktoré Centrum doteraz spotrebovalo na posudzovanie hraničných prípadov na základe osobitného zreteľa, tak bude môcť lepšie využiť na konkrétnu právnu pomoc občanom v núdzi.
Ministerstvo spravodlivosti SR zdôraznilo, že tento krok je priamou odpoveďou na rastúce životné náklady, ako aj na fakt, že sociálne limity sa v oblasti právnej pomoci nemenili od roku 2012. Zmeny by mali podľa očakávaní rezortu priniesť hmatateľne lepšie a jednoduchšie fungovanie systému právnej pomoci občanom po celom Slovensku.