Finančná správa podnikla veľkú operáciu, pri ktorej sa jej podarilo odhaliť závažné podvody na neoprávnených odpočtoch dane z pridanej hodnoty (DPH). Podľa poskytnutých údajov boli zabrzdené pokusy o získanie približne 15 miliónov eur prostredníctvom nelegálnych transakcií. Akcia pod názvom Fantóm prebehla 24. júna 2025 po celom Slovensku a viedol ju Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS).
Metódy podvodníkov boli sofistikované
Vyšetrovatelia identifikovali podvodný reťazec, ktorý sa snažil ukryť za premyslené postupy. Medzi hlavné metódy patrilo najmä prenajímanie tzv. „nastrčených“ štatutárov vo viacerých spoločnostiach zapojených do podvodov. Páchatelia komunikovali so štátnymi úradmi prevažne cez virtuálne privátne siete (VPN), čo sťažovalo ich identifikáciu a lokalizáciu.
Dokonca boli odhalené aj prípady, kedy podvodníci zneužili osobné identifikačné údaje zahraničných alebo dokonca už zosnulých osôb, čím zvýšili závažnosť svojej činnosti. Počas razií príslušníci KÚFS vykonali prehliadky objektov patriacich fyzickým aj právnickým osobám, zaistili množstvo dokumentov a vypočuli viacero osôb. Niektoré sa podľa vyjadrenia Finančnej správy k trestnej činnosti priznali.

Na podvodníkov čaká ďalšie vyšetrovanie, štát pritvrdzuje aj pri kryptomenách
Momentálne prebiehajú dodatočné procesné úkony, ktoré sú nevyhnutné na riadne zdokumentovanie odhalenej trestnej činnosti. Následne KÚFS postúpi celý prípad orgánom činným v trestnom konaní, ktoré budú ďalej podrobne vyšetrovať trestné previnenia jednotlivých aktérov.
Tento zásah na podvodníkov prichádza krátko po tom, čo prezident SR Peter Pellegrini schválil nový zákon, ktorý zavádza prísnejšiu reguláciu poskytovateľov služieb spojených s kryptomenami. Podľa tejto legislatívy, ktorá začne platiť od 1. januára 2026 a vychádza z európskej smernice DAC8, budú všetci poskytovatelia krypto-služieb povinní poskytovať Finančnej správe detailné údaje o vykonaných transakciách. Tieto informácie sa budú pravidelne vymieňať s daňovými úradmi ďalších krajín OECD ako súčasť boja proti daňovým únikom.
Slovensko potrebuje výrazné úspory vo výdavkoch štátu aj občanov
Odhaľovanie podvodov, ako bol Fantóm, je v záujme štátu nielen z dôvodov spravodlivosti, ale aj z ekonomickej nevyhnutnosti. Krajina sa momentálne nachádza v procese prísnej rozpočtovej konsolidácie, ktorej hlavným cieľom je znižovanie verejných výdavkov, efektívnejšie hospodárenie a postupné znižovanie vysokého verejného dlhu. Zatiaľ však konsolidácia prebieha predovšetkým zvyšovaním záťaže bežným ľuďom a podnikateľom. Nedávno bola napríklad DPH zvýšená z pôvodných 20 % na 23 %, čo sa dotklo takmer všetkých segmentov ekonomiky.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) uvádza, že štát potrebuje v najbližších piatich rokoch nájsť približne 5 miliárd eur. Ako jeden z spôsobov riešenia experti navrhujú prehodnotenie plošných sociálnych dávok, ktoré sú podľa nich v súčasnosti príliš široko poskytované aj rodinám s vyššími príjmami. Úpravy by sa mohli týkať daňového bonusu na deti, ako aj vyplácania trinástych dôchodkov, ktorých jednotná výška pre všetkých seniorov dosiahne tento rok 667 eur bez ohľadu na výšku ich pravidelného dôchodku.
Podľa ministerstva práce a sociálnych vecí však zavádzanie adresnejších opatrení predstavuje náročnú úlohu. Vyžadovalo by totiž presne stanoviť hranicu príjmov alebo majetku domácností, podľa ktorej by sa určila vhodnosť poskytovania jednotlivých príspevkov a dôchodkov. Zatiaľ však takéto detailné kritériá neboli verejne oznámené ani implementované.
Dopad týchto konsolidačných opatrení je však už dnes významný. Mnohí podnikatelia musia reagovať drastickými krokmi, ako je zatváranie svojich prevádzok alebo premiestňovanie obchodných aktivít za hranice krajiny. Dlhodobý ekonomický zásah môže mať negatívny vplyv na zamestnanosť a celkovú ekonomickú stabilitu krajiny.