Ministerstvo financií Slovenskej republiky spustilo dlho avizovanú pilotnú fázu štátneho portálu slúžiaceho na porovnávanie cien potravín, dostupného na stránke cenyslovensko.sk. Tento projekt má pomôcť spotrebiteľom ľahšie si porovnať ceny v rôznych obchodných reťazcoch, a to denne aktualizovanými údajmi. Počiatočné reakcie obchodníkov sú však prevažne kritické, pričom poukazujú na viacero potenciálnych problémov nového systému.
Obchodníci upozorňujú na náklady a administratívnu záťaž
Zväz obchodu SR novo predstavený štátny portál svojou reakciou veľmi nepodporil. Podľa jeho zástupcov nie je tento štátny nástroj potrebný, pretože slovenský trh potravín charakterizuje silná hospodárska súťaž medzi predajcami. Obchodníci sú totiž už dnes nútení bojovať o priazeň zákazníkov prostredníctvom rozsiahlych a pravidelných akčných kampaní. Predstavitelia zväzu tiež upozornili, že prostriedok inšpirovaný podobným modelom z Maďarska predstavuje neprimeraný zásah vlády do slobodného konkurenčného prostredia.
Zároveň malé a stredne veľké podniky združené vo zväze tvrdia, že systém zvýhodňuje najmä veľké obchodné reťazce, ktoré disponujú potrebnými zdrojmi na pravidelnú aktualizáciu údajov. Pre menších hráčov je účasť finančne aj administratívne náročná, a preto by mohli čeliť znevýhodneniu oproti veľkým konkurentom. Menší predajcovia v systéme vidia nástroj štátom financovanej reklamy, z ktorej budú profitovať predovšetkým veľké maloobchodné siete.

Novozavedený online porovnávač funguje tak, že obchodníci každý deň ráno do 5:00 povinne poskytujú aktuálne informácie o cenách tovarov zo šiestich hlavných skupín: pečivo, mliečne výrobky a vajcia, mäso, ovocie a zelenina, trvanlivé produkty a špeciálne potraviny. Tieto údaje sú potom verejne dostupné o hodinu neskôr, teda už o šiestej hodine ráno. Zodpovednosť za správnosť a aktuálnosť všetkých údajov nesú výhradne samotní obchodníci.
Riziká a vedľajšie efekty systému
Podľa analytikov a odborných združení však môže nový systém priniesť viacero neželaných vedľajších dôsledkov. Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS) dôrazne upozorňuje, že tvorba a prevádzka štátneho nástroja sú finančne veľmi nákladné. Dodatočná administratíva spojená s pravidelnou aktualizáciou cien údajne zvyšuje náklady obchodníkov, ktoré sa následne môžu prejaviť navýšením cien ponúkaného sortimentu pre koncových zákazníkov.
Predstavitelia Slovenskej aliancie moderného obchodu, kam patria popredné maloobchodné siete, síce pripúšťajú, že finančné náklady zapojených reťazcov nebudú dramaticky vysoké, no upozornili na inú významnú hrozbu. Podľa ich skúseností zo zahraničia – napríklad z Grécka – môže dochádzať k umelému znižovaniu cien sledovaných produktov, no zároveň k rastu cien nesledovaných položiek. Takýto jav by paradoxne mohol pre niektorých zákazníkov viesť k vyšším výdavkom v celkovom nákupe, keďže budú kompenzovať nižšie marže na sledovaných tovaroch vyššími cenami ostatných položiek.
Ďalším významným rizikom je podľa odborníkov nárast dovozu lacných zahraničných potravín. Verejný porovnávač, založený hlavne na kritériu nízkej ceny bez zohľadnenia pôvodu či kvality, by mohol spôsobiť odklon spotrebiteľov od domácich produktov k lacnejším zahraničným alternatívam. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení varuje aj pred možnými negatívnymi dôsledkami na zdravie spotrebiteľov, keďže lacnejšie produkty môžu mať neraz nižšiu kvalitu či nutričnú hodnotu.
Súkromný web porovnáva ceny za zlomok štátnych nákladov
Zaujímavým kontrastom k oficiálnemu portálu je aktivita mladého programátora z Nitry, ktorý už pred časom na súkromnej báze vytvoril podobnú platformu. Bez veľkých investícií, nákladov či dotácií od štátu sa mu podarilo spustiť fungujúci webový porovnávač cien potravín s viac ako 2-tisíc produktami z troch známych obchodných reťazcov. Podľa dostupných informácií mladý IT špecialista investoval do projektu len približne 200 eur a deväť mesiacov svojho času.
Nízke náklady súkromného projektu v ostrom kontraste s finančne náročným štátnym porovnávačom vyvolávajú otázky ohľadom hospodárnosti štátu a efektívnosti využívania verejných prostriedkov. Ministerstvo financií tak čelí nielen kritike za potenciálne ekonomické a trhové deformácie, ale zároveň aj pochybnostiam o efektivite celého projektu, ktorého výsledky sú momentálne minimálne otázne.