Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) varuje Slovákov pred zvýšeným výskytom podvodov pri predaji vstupeniek na letné festivaly a koncerty. Podvodníci aktívne využívajú záujem ľudí o úsporu peňazí, pričom im ponúkajú falošné elektronické alebo fyzické lístky za atraktívne nízke ceny. Obete, ktoré naletia na takéto ponuky, môžu prísť o svoje peniaze a navyše skončiť so vstupenkami, ktoré sú neplatné.
Falošné lístky sa množia na sociálnych sieťach a inzertných weboch
Podľa informácií NBÚ sa falošní predajcovia často prezentujú ako dôveryhodní predajcovia na sociálnych sieťach či inzertných portáloch. Aby si získali dôveru potenciálnych zákazníkov, často vyžadujú iba malú finančnú zálohu namiesto celej sumy za vstupenku. Pritom je bežné, že pri komunikácii intenzívne tlačia na obete, aby konali rýchlo a nepremeškali vraj výhodnú ponuku.
Zástupcovia NBÚ navyše identifikovali aj falošné webové stránky, ktoré napodobňujú známe oficiálne predajné kanály. S využitím techník sociálneho inžinierstva sa podvodníci snažia vytvoriť dojem naliehavosti a časovej tiesne, čo môže viesť k zdieľaniu osobných údajov kupujúcich alebo ich údajov z platobných kariet. Obete tak okrem straty peňazí riskujú aj neoprávnené výbery a platby z ich účtov.

Podvodníci sa neboja ani osobných stretnutí
NBÚ tiež upozorňuje na prípady, keď sa podvodníci rozhodnú stretnúť s obeťou osobne, aby vzbudili vyššiu dôveru. Pri takomto stretnutí jej dokonca odovzdajú fyzickú vstupenku, ktorá však obsahuje pozmenený, a teda neplatný QR kód. Pri vstupe na podujatie je takýto lístok neplatný a majiteľovi sa vstup zamietne.
V niektorých prípadoch podvodník rovnaký lístok predáva viacerým záujemcom naraz. Po vstupe jedného z majiteľov sa tak rovnaký QR kód pre ostatných automaticky stáva neplatným. V oboch prípadoch tak návštevníci nielenže prídu o investované peniaze, ale strácajú aj možnosť dostať sa na obľúbené podujatie.
Ako sa vyhnúť podvodom pri kúpe vstupeniek?
Národný bezpečnostný úrad radí záujemcom o vstupenky, aby vždy nakupovali výhradne cez oficiálne a dôveryhodné predajné platformy. Taktiež je potrebné vždy si pozorne skontrolovať adresu webovej stránky – podvodníci totiž často vytvárajú weby s drobnými odlišnosťami v URL adresách, čím napodobňujú oficiálne stránky známych predajcov. Rozhodne sa odporúča vyhýbať stránkam bez špeciálneho zabezpečenia HTTPS.
Bezpečnostní experti tiež zdôrazňujú, že ľudia by mali dôkladne preverovať pravosť fyzických vstupeniek vrátane ich ochranných prvkov. Podľa NBÚ by kupujúci nemali posielať peniaze vopred neznámym osobám a rozhodne by mali byť veľmi opatrní pri akomkoľvek nátlaku či naliehaní počas komunikácie. V prípade podozrenia, že sa stali obeťou podvodu, je potrebné kontaktovať políciu alebo príslušné úrady čím skôr.