Ukrajinské sily objavili v ruských bojových dronoch vysoko výkonné americké čipy Jetson Orin spoločnosti Nvidia, čo vyvoláva vážne obavy týkajúce sa dodržiavania sankcií USA voči Rusku. Najnovšie zistenia naznačujú, že ruská armáda v poslednom období úspešne integrovala pokročilé autonómne technológie do dronových systémov nasadených na okupovaných územiach Ukrajiny.
Autonómne drony ruskej armády využívajú pokročilú AI technológiu
Ukrajinská armáda nedávno analyzovala vraky zostrelených ruských bezpilotných lietadiel typu MS001, ktoré sa ukázali ako sofistikované autonómne drony s pokročilou umelou inteligenciou. Podrobnejšia analýza ukázala, že tieto drony sú schopné úplne samostatného operovania bez potreby stáleho spojenia s pozemnými operátormi, pričom využívajú vizuálnu analýzu dát zo satelitných snímok na autonómnu navigáciu.
Dron MS001 okrem toho samostatne identifikuje ciele prostredníctvom pokročilých algoritmov rozpoznávania obrazu, pričom dokáže vykonať rozhodnutie o spustení útoku bez ľudského zásahu. Vybavený je aj pokročilou termovíznou kamerou, ktorá mu umožňuje vysoko presnú detekciu cieľov v rôznorodom prostredí a počas nočných operácií. Tieto drony navyše dokážu koordinovať svoje akcie ako súčasť väčších dronových rojov, čo posilňuje ich strategickú výhodu na bojisku.

Kľúčovou výhodou systému MS001 je jeho nezávislosť od tradičných navigačných služieb GPS a Glonass, ktorých signály môžu byť rušené alebo zmanipulované. Namiesto toho dron dokáže navigovať výhradne na základe obrazových dát zo satelitných fotografií, čím výrazne zvyšuje svoju operačnú spoľahlivosť a odolnosť voči elektronickému rušeniu.
Nájdenie amerických čipov Nvidia poukazuje na porušovanie sankcií USA
Prítomnosť najmodernejšieho amerického výpočtového čipu Nvidia Jetson Orin vo vrakoch zneškodnených ruských dronov MS001 priamo upozorňuje na možné medzinárodné porušovanie platných sankčných opatrení. Výkonný Jetson Orin disponuje kapacitou vykonať neuveriteľných 67 biliónov operácií za sekundu (INT8 TOPS) a poskytuje rýchlosť prenosu údajov až 102 GB/s, čo predstavuje špičku medzi miniatúrnymi AI jednotkami pre vojenské aplikácie.
Tieto čipy obsahujú moderný grafický procesor Nvidia Ampere vybavený pokročilými tensorovými jadrami, prepojenými so šesťjadrovým CPU. Export takéhoto strategicky citlivého hardvéru bol americkými orgánmi po invázii Ruska na Ukrajinu prísne zakázaný a spoločnosť Nvidia okamžite zastavila všetky svoje obchodné aktivity s Ruskom. Avšak skutočnosť, že tieto pokročilé polovodičové súčiastky boli nájdené v ruskom vojenskom vybavení, naznačuje porušenie pravidiel v rámci medzinárodného dodávateľského reťazca zrejme prostredníctvom nelegálne pôsobiacich tretích strán.
Identifikácia moderných AI komponentov v rukách ruskej armády je vážnou výzvou pre medzinárodné sankčné opatrenia, pretože tento typ technológií výrazne zvyšuje vojenské schopnosti ruskej strany. Ukrajinský generálmajor Vladyslav Kločkov v tejto súvislosti poukázal na potrebu preskúmania všetkých dodávateľských ciest, ktorými by sa pokročilé západné technologické produkty mohli dostávať k nepriateľským režimom.
Autonómne systémy predstavujú budúcnosť moderného boja
Použitie pokročilých autonómnych systémov v bojových situáciách na Ukrajine len potvrdzuje rastúci význam tejto technológie vo vojenskej taktike 21. storočia. Rusko systematicky investuje do vývoja a aplikácie autonómnych dronov ako MS001, ktoré vďaka americkým AI čipom poskytujú zásadnú taktickú výhodu a zásadne menia dynamiku súčasných bojísk.
Nielen Spojené štáty, ale aj ďalšie krajiny venujú čoraz viac pozornosti začleňovaniu autonómnych AI systémov do vojenských operácií. Ukrajinské ozbrojené sily tak teraz stoja pred nutnosťou urýchlene reagovať a prispôsobovať svoju taktiku a obranu proti tejto rastúcej hrozbe. Dlhodobá bezpečnosť regiónu si zároveň vyžaduje dôkladnú kontrolu a elimináciu akýchkoľvek ciest, ktoré umožňujú dodávky strategických technológií do Ruska či podobných režimov. Situácia preto predstavuje závažnú výzvu nielen pre Ukrajinu, ale aj pre medzinárodné spoločenstvo.