Elon Musk oznámil rozhodnutie ukončiť svoje politické aktivity a zamerať sa výhradne na svoje podnikateľské činnosti. Na nedávnom Katarskom ekonomickom fóre uviedol, že plánuje zostať výkonným riaditeľom automobilky Tesla najmenej ďalších päť rokov, až minimálne do roku 2030. Musk sa tak rozhodol urobiť hrubú čiaru za kontroverziami, ktoré mu spôsobilo jeho spojenie s bývalým americkým prezidentom Donaldom Trumpom.
Musk cúva od politiky, zostáva v Tesle
Hoci Musk v poslednom období čelil narastajúcej kritike kvôli svojej aktívnej podpore politických kampaní v USA, oznámil, že takmer úplne ukončí svoju angažovanosť v politike. To sa týka aj finančného prispievania na volebné kampane, kam len za minulý rok Musk podľa Reuters venoval viac ako 250 miliónov dolárov na podporu Donalda Trumpa. Tieto financie smerovali najmä na projekt tzv. ministerstva pre efektivitu vlády, ktorého cieľom bolo znižovanie štátnych výdavkov.
Investície do politického sveta však Muskovi nepriniesli očakávané výhody. Práve naopak, miliardár upozornil, že spojenie s bývalým prezidentom Trumpom mu spôsobilo veľké škody na reputácii, predovšetkým v Európe. Výrazná politická vyhranenosť Muska vytvorila značné riziká pre značku Tesla, ktorá bola pôvodne etablovaná ako symbol ekologickej inovácií a pokroku.

Na druhej strane však Musk zdôraznil, že v iných regiónoch sveta, na rozdiel od Európy, značka Tesla zaznamenáva stabilné predajné výsledky a navyše začína priťahovať aj konzervatívne orientovanú klientelu. Napriek tomu špekulácie o jeho možnom odchode z výkonného vedenia Tesly zosilneli, avšak spoločnosť tieto tvrdenia rázne poprela.
Musk odmieta prejavy ľútosti, sústredí sa na stabilizáciu Tesly
Podľa vyjadrení miliardára sa rozhodol z politiky stiahnuť najmä preto, že si uvedomuje rozsah spôsobených škôd značke Tesla, ako aj kritiku spred verejnosti či investorov. Musk však dôrazne popiera, že by svoje politické pôsobenie akokoľvek ľutoval. Práve naopak, tvrdí, že jeho kroky boli primerané a potrebné vzhľadom na situáciu, ktorej čelil.
Špekulácie týkajúce sa Muskovho odchodu z vedenia Tesly vyvolala nedávno publikovaná správa denníka The Wall Street Journal, podľa ktorej predstavenstvo automobilky už údajne začalo hľadať prípadného nástupcu. Tesla tieto informácie veľmi rýchlo poprela. Musk zároveň sám potvrdil svoj plán naďalej pôsobiť ako vrcholový manažér Tesly s tým, že je pripravený v prípade nutnosti zvýšiť svoj podiel v spoločnosti. Týmto spôsobom si chce zabezpečiť svoju pozíciu pred prípadným tlakom zo strany nespokojných investorov.
Musk zrejme verí, že týmto krokom definitívne dokáže oddeliť svoje budúce podnikateľské aktivity od politických kontroverzií. Na Katarskom ekonomickom fóre upozornil aj na rastúce útoky a hrozby, ktorým bol on aj jeho firmy vystavený. Uviedol tiež svoj zámer jasne chrániť značku Tesla a naďalej hnacie sily venovať vývoju technológií a podnikateľskému rozvoju firmy.
Zdá sa, že Muskova aktuálna stratégia znamená zmenu kurzu smerujúcu k stabilizácii jeho obchodných projektov a náprave poškodeného verejného imidžu. Ukončenie aktívneho angažovania v politických veciach by podľa analytikov mohlo prispieť k opätovnému posilneniu imidžu Tesly ako technologického lídra bez politických či iných kontroverzií.
Najbližšie obdobie bude kľúčové pre zodpovedanie otázky, či Muskovo sľubované stiahnutie zo sveta politiky prinesie želanú stabilitu značky Tesla a upokojenie nespokojných investorov. Na základe súčasných stanovísk miliardára sa zdá, že jeho plány sú jasné – venovať sa najmä podnikaniu a inováciám.