Obyvatelia na Slovensku aktuálne čelia rozsiahlej vlne podvodných listov, ktoré sa tvária ako oficiálne dokumenty. Cieľom podvodníkov je zneužiť dôveryhodnosť štátnych inštitúcií na vylákanie peňazí. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) už vydalo varovanie, aby občania na tieto falošné dokumenty nereagovali a žiadne prostriedky neposielali.
Podvod maskovaný ako štátna platba
Podvodníci rozosielajú občanom Slovenska dokumenty s názvom „Platobný predpis – na úhradu poplatku za digitálnu infraštruktúru (PDI)“. Tieto listy vzbudzujú dojem, že ide o povinnú a legitímnu štátnu platbu. Odosielateľ vystupuje pod zavádzajúcim názvom „Digitalizácia Slovenska“, ktorý však nie je evidovaný v žiadnom oficiálnom registri štátnej správy.
Pre právnu legitimitu podvodníci používajú falošné odkazy na zákon o dani z príjmov a Štatistický úrad SR, ktoré však nemajú žiadnu súvislosť s požadovanou platbou. Zrejmým znakom podvodu je aj fakt, že platby majú smerovať na účet v súkromnej komerčnej banke. Štát pritom akékoľvek poplatky vždy inkasuje výlučne prostredníctvom Štátnej pokladnice.

Ako podozrivé listy bezpečne identifikovať?
Ministerstvo informuje občanov, aby venovali pozornosť základným bezpečnostným prvkom v zasielaných dokumentoch zo strany štátnych úradov. Legálne úradné listy vždy disponujú jednoznačným číslom konania, elektronickou pečaťou, reálnym podpisom oprávnenej osoby či overiteľnými kontaktnými údajmi.
Naproti tomu podvodné dokumenty uvedené atribúty nikdy neobsahujú alebo ich falšujú veľmi amatérsky. Okrem absencie vyššie spomenutých prvkov sú často podpísané vymyslenými osobami a zavádzajúcimi funkciami. Tiež používajú psychologický tlak na rýchle vykonanie platby s upozornením na údajné problémy či sankcie v prípade odmietnutia.
Ministerstvo odporúča ignorovať a informovať políciu
Zástupcovia Ministerstva investícií dôrazne odporúčajú všetkým občanom, ktorí dostanú opisované podvodné listy, aby tieto dokumenty ignorovali a nezasielali podvodníkom žiadne peniaze ani osobné údaje. Ľudia by tiež nemali kontaktovať uvedený neexistujúci subjekt.
Ak občania cítia neistotu alebo pochybnosti ohľadom pravosti dokumentov, mali by potenciálny pokus o podvod okamžite ohlásiť príslušným orgánom polície. Ministerstvo zároveň potvrdilo, že v spolupráci s bezpečnostnými zložkami už začalo pracovať na objasnení identity odosielateľov týchto dokumentov, aby zamedzilo ďalšiemu šíreniu podobných podvodov.
Tento prípad nie je na Slovensku ojedinelý. Národný bezpečnostný úrad (NBÚ) upozornil aj na narastajúci počet podvodov spojených napríklad s predajom neexistujúcich lístkov na letné hudobné festivaly. Podobné prípady sú pre podvodníkov atraktívne najmä počas festivalovej sezóny, keď narastá záujem občanov o cenovo výhodné vstupenky.
Dotknutým osobám NBÚ radí, aby lístky obstarávali výhradne prostredníctvom overených oficiálnych kanálov a vždy si dôkladne overovali pôvod predajcov v prípade výhodných ponúk na sociálnych sieťach či inzertných portáloch. Priami predajcovia často lákajú na výhodnejšie ceny alebo na platbu nižšej zálohy vopred, čomu by však záujemcovia nemali podľahnúť. Podľa analytikov NBÚ využívajú podvodníci sociálne inžinierstvo, ktorým cielia práve na emócie či naliehavosť situácie, čím výrazne zvyšujú pravdepodobnosť podvodu.
Úrad tiež eviduje prípady nadštandardne drahých lístkov predávaných na podozrivých, ale naoko dôveryhodných stránkach. Tie cielene využívajú situácie, keď sú záujemcovia o kúpu ochotní zaplatiť vyššiu sumu za vstupenky tesne pred začiatkom podujatia. NBÚ preto odporúča extrémnu obozretnosť vzhľadom na podobné pokusy o podvod.