Európska centrálna banka (ECB) pripravuje jeden z najvýznamnejších projektov vo svojej histórii – komplexný redizajn eurobankoviek. Tento projekt predstavuje prvú zásadnú vizuálnu zmenu spoločnej meny od jej prvotného uvedenia do obehu pred viac ako dvadsiatimi rokmi. Súčasné motívy bankoviek, ktoré zobrazujú abstraktné architektonické prvky, sa majú transformovať na úplne nový koncept, ktorý bude reflektovať kultúrnu identitu, prírodné bohatstvo Európy a moderné technologické štandardy.
Kultúrne osobnosti a prírodné dedičstvo na nových bankovkách
Podľa aktuálneho návrhu ECB sa nový dizajn eurobankoviek odvíja od dvoch zreteľných tematických línií. Prvá sa sústreďuje na kultúrne osobnosti a spoločenské aktivity, pričom každej nominálnej hodnote je priradené meno ikonickej európskej postavy spolu s príslušnou scénou symbolizujúcou otvorenosť a rozmanitosť európskej kultúry. Päťeurová bankovka tak zobrazí legendárnu opernú speváčku Mariu Callasovú v spojení s motívmi pouličného umenia, zatiaľ čo na desaťeurovej nominálnej hodnote sa objaví Ludwig van Beethoven doplnený obrazom festivalu pre deti.
Pre dvadsaťeurovú bankovku bola zvolená podoba Marie Curie-Skłodowskej s akademickým prostredím univerzity, päťdesiateurová bankovka zviditeľní literáta Miguela de Cervantesa vo vyobrazení knižničnej scény. Stoeurová nominácia uctí renesančného génia Leonarda da Vinciho medzi umeleckými dielami a najvyššia dvestoeurová bankovka ponesie portrét držiteľky Nobelovej ceny za mier Berthy von Suttnerovej v kulise mierového námestia.

Druhá navrhovaná tematická os spája prírodu s významnými sídlami európskych inštitúcií. Každá nominálna hodnota predstaví konkrétne druhy európskeho vtáctva a typické vodné krajiny spolu s budovami európskych inštitúcií. Napríklad päťeurová bankovka bude znázorňovať horský prameň s murárikom červenokrídlym a Európskym parlamentom, desaťeurová bankovka zobrazí vodopád, rybárika riečneho a sídlo Európskej komisie, pričom dvadsať euro bude prezentovať riečne údolie pri sídle Európskej centrálnej banky. Najvyššie hodnoty budú reprezentované mozaikou ďalších vodných scenérií a vtákov, ako aj budovami Súdneho dvora EÚ, Európskej rady a Európskeho dvora audítorov.
Zameranie na bezpečnosť, inklúziu a ekológiu
Zmeny vizuálneho dizajnu bankoviek prispievajú tiež k naplneniu štyroch strategických priorit, ktoré si ECB vytýčila. Na prvom mieste stojí pokročilá bezpečnostná technológia, ktorou chce banka efektívne bojovať proti falšovaniam meny. Navrhované ochranné prvky sa opierajú o najnovšie technologické inovácie a ich implementácia predstavuje hlavnú technickú výzvu projektu.
ECB sa ďalej výrazne usiluje o zvýšenie inkluzívnosti a dostupnosti hotovosti pre všetkých obyvateľov eurozóny vrátane ľudí so zdravotným znevýhodnením, najmä pre osoby so zrakovým hendikepom. Dôležitou súčasťou projektu je aj environmentálne udržateľný výrobný proces a použitie ekologickejších materiálov, čo zdôrazňuje širšie spoločenské záväzky centrálnej banky. Posilnenie emocionálnej väzby obyvateľov k spoločnej mene má byť ďalej zabezpečené atraktívnym dizajnom, ktorý je blízky európskej identite a kultúrnej histórii.
Prvé nové bankovky v obehu od roku 2028
Konečné rozhodnutie o finálnych vizuáloch eurobankoviek urobí Rada guvernérov ECB v priebehu roka 2026. Po schválení bude nasledovať rozsiahla fáza technického testovania, nastavenie výrobných kapacít a logistická príprava distribúcie novej meny naprieč všetkými členskými štátmi eurozóny. Nové bankovky sa postupne začnú objavovať v obehu medzi rokmi 2028 a 2030.
Na Slovensku už Národná banka Slovenska deklarovala, že je pripravená na prechod na nový formát eurobankoviek. Pre banky a finančné inštitúcie nový dizajn znamená nutnú modernizáciu existujúcich technológií na spracovanie hotovosti vrátane bankomatov, počítacích prístrojov a overovacích zariadení. Náklady pre slovenský finančný sektor odhaduje ECB na desiatky miliónov eur.
V rámci zavedenia nového dizajnu pripraví ECB spolu s národnými centrálnymi bankami rozsiahlú informačnú kampaň na zvýšenie povedomia obyvateľov o nových vizuálnych a bezpečnostných prvkoch bankoviek. Osobitná pozornosť bude venovaná zraniteľným skupinám obyvateľstva, ako sú napríklad seniori.
Paralelne s redizajnom pokračuje ECB aj v príprave na digitálne euro, ktoré bude tvoriť súčasť moderného platobného ekosystému. Kombinácia modernizácie klasickej fyzickej hotovosti s prípravou digitálnej meny predstavuje významný krok smerom k robustnej menovej architektúre schopnej pružne reagovať na budúce potreby občanov Európy.