Spojené štáty, Nemecko, Francúzsko a Veľká Británia zrušili obmedzenia používania ich zbraní Ukrajinou, ktoré obmedzovali rozsah útokov len na územia obsadené ruskými jednotkami v rámci Ukrajiny. V pondelok 26. mája to v rámci diskusného fóra organizovaného televíznou stanicou WDR oznámil nemecký kancelár Friedrich Merz. Ako uviedol, západní partneri Ukrajiny nebudú viac geograficky obmedzovať použitie zbraní odovzdávaných Kyjevu, čo umožní ukrajinským silám zasahovať vojenské ciele hlboko v ruskom vnútrozemí.
Zbrane bez geografických limitov
Podľa dostupných informácií západní spojenci dodávali Ukrajine strely dlhého doletu vrátane systémov ATACMS, francúzsko-britských rakiet Storm Shadow a striel typu SCALP. Doterajšie pravidlá však prísne limitovali ich použitie výlučne na vojenské ciele v územiach obsadených ruskými vojskami na Ukrajine, čím bolo zabránené zásahom vojenských objektov na území Ruska.
Kancelár Friedrich Merz teraz potvrdil, že tieto pôvodné pravidlá už neplatia, pričom zdôraznil, že rozhodnutie západných spojencov umožní Ukrajine výrazne rozšíriť možnosti svojej obrany. Kremeľ toto rozhodnutie označil za vážnu hrozbu a vyjadril obavy nad následkami nového kroku zo strany Západu. Dmitrij Peskov, hovorca Kremľa, označil zrušenie obmedzení za nezlučiteľné s deklarovanou snahou o mierové vyriešenie konfliktu.

Bezpečnostné aj politické dôsledky
Dôležitým momentom v tejto zmene je fakt, že ešte v marci Ukrajina vyčerpala svoje zásoby amerických balistických rakiet ATACMS, čo bolo dôsledkom krátkodobého obmedzenia dodávok vojenskej pomoci Spojenými štátmi. Toto obmedzenie nasledujúce po roztržke medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským spôsobilo, že Ukrajina nevyužila plný bojový potenciál dodaných zbraní dlhšieho dosahu.
Ukrajina sa v dôsledku intenzívnej ruskej vojenskej aktivity stala v posledných dňoch terčom rozsiahlych útokov. Len počas uplynulého víkendu smerovalo na ukrajinské územie takmer 900 bezpilotných lietadiel a desiatky balistických striel. Zatiaľ čo Ukrajina používa dostupné západné systémy primárne proti ruským vojenským cieľom, Moskva aj naďalej cielene útočí na civilnú infraštruktúru vrátane obytných budov, škôl a nemocníc.
Ešte pred nástupom do kresla spolkového kancelára Merz avizoval zrušenie predchádzajúceho zákazu Olafa Scholza, ktorý odmietal poskytnúť Ukrajine nemecké strely dlhého doletu Taurus. Hoci Merz momentálne nepotvrdil, či konkrétne tieto zbrane plánuje Nemecko odovzdať Ukrajine, už samotný krok uvoľnenia geografických obmedzení použitia existujúcich zbraňových systémov výrazne mení strategickú situáciu konfliktu.
Mierové rokovania a sankcie v centre pozornosti
Práve nová stratégia spojencov vo vzťahu k Ukrajine bude pravdepodobne kľúčovou témou plánovaného stretnutia medzi prezidentom Zelenským a kancelárom Merzom v stredu v Berlíne. Diskusia by sa podľa dostupných zdrojov mala týkať aj možných technických mierových rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskom, ako aj pripravovaného ďalšieho balíka európskych sankcií voči Moskve.
Účasť na diskusiách s prezidentom Zelenským potvrdil aj nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier. Rokovania v Berlíne sa tak pravdepodobne budú orientovať nielen na ďalšie politické a vojenské opatrenia v rámci pokračujúceho konfliktu, ale aj na diplomatické snahy o nájdenie ciest vedúcich k mierovému riešeniu.
Vzhľadom na závažnosť nových rozhodnutí západných spojencov možno očakávať, že Rusko nanovo prehodnotí svoje vojenské aktivity i politické reakcie. Rozhodnutie západných krajín rozširujúce možnosti ukrajinských ozbrojených síl tak predstavuje zásadný míľnik vo vývoji konfliktu, ktorého dôsledky na ďalšie smerovanie konfliktu zostávajú v súčasnosti otvorené.