Letná sezóna každoročne láka tisíce Slovákov na dovolenku autom do južných štátov Európy. Aktuálne podmienky v Španielsku však návštevníkov nútia venovať zvýšenú pozornosť emisným pravidlám, ktoré nedávno vstúpili do platnosti vo všetkých mestách presahujúcich 50 000 obyvateľov. Ide o tzv. zóny s nízkymi emisiami, ktorých cieľom je znižovať znečistenie ovzdušia a podporovať ekologickejšiu dopravu.
Plakety v Španielsku povinné, hrozia vysoké pokuty
Každé vozidlo, ktoré chce vstúpiť do nízkoemisnej zóny v mestách ako Barcelona, Madrid či Valencia, musí byť označené špeciálnou emisnou plaketou. Tento identifikačný prvok zreteľne definuje ekologickú triedu automobilu. Vozidlá bez platnej plakety riskujú finančný postih až vo výške 200 eur.
Španielsko štandardne od majiteľov vozidiel registrovaných v krajine požaduje fyzické označenie auta emisnou známkou. Pri zahraničných vozidlách sa však požiadavky mierne líšia. Niektoré mestá umožňujú zahraničným motoristom vykonať registráciu ekologickej známky cez internet; v prípade jej absencie alebo nezaregistrovania môžu byť staršie benzínové či dieselové vozidlá zóny úplne vylúčené.

Nie všetky mestá však využívajú rovnaké pravidlá. Niektoré kombinujú povinnú emisnú známku s digitálnou registráciou vozidla a ďalšie sa dokonca plne spoliehajú na automatizovaný systém monitorovania pomocou kamerových systémov. Ak vozidlo vstúpi do chránenej oblasti bez správnej digitálnej registrácie alebo emisného označenia, vodič môže byť automaticky pokutovaný bez toho, aby si uvedomoval akékoľvek pochybenie.
Celoeurópsky trend: Prísnejšie emisné pravidlá získavajú popularitu
Trend zavádzania nízkoemisných zón nie je výsadou Španielska. V rámci Európskej únie sa k zavedeniu podobných opatrení pripojili aj ďalšie krajiny, ako napríklad Taliansko, Nemecko, Francúzsko či Holandsko. Pre metropoly týchto krajín sú ekologické regulácie cestnej dopravy kľúčovou súčasťou plánov na dosiahnutie uhlíkovej neutrality a zlepšenie kvality ovzdušia v mestských oblastiach.
Hoci Slovensko v súčasnosti podobné nízkoemisné regulácie neaplikuje, vzhľadom na legislatívny tlak EÚ nie je vylúčené ich zavedenie aj na domácom území. Pre slovenských vodičov preto môže byť výhodné aktívne sledovať meniace sa pravidlá vo všetkých európskych destináciách, ktoré plánujú navštíviť autom. Najväčšie obmedzenia obyčajne smerujú najmä na vozidlá s vyššou emisnou záťažou, vrátane starších benzínových a dieselových motorov.
Neznalosť pravidiel môže zvýšiť náklady ciest Slovákov
Motoristické kluby z rôznych európskych krajín venujú pravidlám emisných zón osobitnú pozornosť a pravidelne aktualizujú informácie pre vodičov. Slovenskí motoristi by preto mali pred cestou dôkladne preveriť požiadavky konkrétnych destinácií. Identifikačným prvkom takýchto zón je napríklad špecifická dopravná značka s bielym pozadím zobrazujúca automobil a bodky symbolizujúce exhaláty.
Pripravenosť a dostatočná informovanosť sú dôležité najmä preto, že systém monitorovania a pokutovania porušení v zahraničí funguje plne automaticky, bez nutnosti prítomnosti policajných hliadok. Dôsledky nedodržania pravidiel môžu výrazne zasiahnuť do cestovných rozpočtov a negatívne ovplyvniť zážitok slovenských turistov z letnej dovolenky autom.