Slovenská polícia varuje verejnosť pred novou vlnou podvodov, ktorá sa aktuálne šíri po celej krajine. Podvodníci využívajú prepracované taktiky na získanie dôvery svojich obetí a klamú ich spôsobmi, ktoré môžu pôsobiť mimoriadne dôveryhodne. Polícia apeluje na ľudí, aby boli ostražití a nedôverovali všetkému, čo sa môže na prvý pohľad javiť ako autentické.
Pretvárka na policajtov
Jednou z najnovších stratégií podvodníkov je predstierať, že sú policajti. Tieto osoby používajú falošné služobné preukazy, ktoré často obsahujú fotografie, aby si u svojich obetí vybudovali dôveru a odstránili prípadné pochybnosti. Podvodníci využívajú krízové situácie a nútia obete konať rýchlo, pričom ich cieľom je v prvom rade finančný zisk.
Polícia Slovenskej republiky upozorňuje občanov, že skutoční policajti nikdy neposielajú fotografie svojich preukazov prostredníctvom aplikácií alebo inými komunikačnými kanálmi. Takisto nikdy nežiadajú o poskytnutie osobných údajov, a už vôbec nie o peniaze od občanov. Ak sa stretnete s takouto požiadavkou, ide o nezákonné praktiky a mali by ste ihneď kontaktovať políciu.

Typický priebeh podvodu
Podvodníci často komunikujú s obeťami prostredníctvom SMS správ, aplikácií ako WhatsApp, Messenger, Telegram alebo telefonicky. Ich ciele sú priame: získať osobné údaje, zmanipulovať obete k vybratiu peňazí z banky alebo ich prinútiť odovzdať hotovosť cudzím osobám. Tieto transakcie sa zvyčajne realizujú na verejných miestach, ako sú nákupné centrá alebo parky, čo môže pôsobiť menej podozrivo.
Manipulatívne techniky zahŕňajú zastrašovanie alebo vytváranie naliehavých situácií, v ktorých obeť nemá dostatok času si všetko premyslieť. Mnohí ľudia sa tak pod tlakom rozhodnú odovzdať svoje úspory podvodníkom, čo môže mať vážne následky.
Praktické rady na riešenie situácie
V prípade, že sa stretnete s podobnou situáciou, polícia dôrazne odporúča nereagovať okamžite. V žiadnom prípade neposkytujte informácie o svojich platobných kartách, osobných údajoch ani finančné prostriedky. O podrobnostiach sa poraďte s rodinou alebo blízkymi, aby ste si overili pravdivosť tvrdení volajúceho.
Ak nadobudnete podozrenie, že ste obeťou podvodu, kontaktujte políciu na čísle 158. Polícia zdôrazňuje, že prevencia a rýchla reakcia sú kľúčové. Informujte aj svojich známych, aby zvýšili svoju ostražitosť a nestali sa obeťami podvodníkov, ktorých metódy sa neustále zdokonaľujú.