Vedci z Kalifornie vyvinuli sľubný liek proti všetkým koronavírusom. Prelom môže brzdiť nedostatok financií
Tím vedcov z Kalifornskej univerzity v San Franciscu vyvinul dve molekuly, ktoré v testoch preukázali účinnosť proti celej skupine koronavírusov. Výskum, ktorého výsledky uverejnil vedecký časopis Science Advances, naznačuje potenciál významného prelomu pri zvládaní súčasných a budúcich vírusových hrozieb.
Vedci počas posledných troch rokov vyvinuli molekuly AVI-4516 a AVI-4773, ktoré dokážu blokovať enzým MPro nevyhnutný pre množenie a šírenie koronavírusov. Týmto enzýmom vírus pomocou „molekulárnych nožničiek“ štiepi svoje proteíny, vďaka čomu sa ďalej množí v organizme nakazeného. Vedci preto cielili špecificky práve na tento kľúčový mechanizmus.

Sľubné výsledky v predklinických testoch
V rámci 18-mesačného intenzívneho testovania laboratórnych organizmov vedci dokázali, že novo vytvorené molekuly sú účinné všetkými testovanými spôsobmi a pôsobia lepšie ako doteraz známe antivirálne liečivá. Po zavedení do tela boli molekuly schopné účinne blokovať spomínaný patogénny enzým, pričom sa zároveň ukázali ako pre organizmus neškodné.
Ich ďalšou výhodou podľa vedcov je jednoduchá manipulácia, spoľahlivá výroba i možnosť prispôsobiť ich štruktúru ďalším potrebám. Hoci odborníci počítajú s možnými minimálnymi vedľajšími účinkami, očakávajú, že prípadný dopad na ľudské zdravie by bol zanedbateľný.
Molekuly okrem už známych variantov SARS-CoV-2 dokážu bojovať aj s prípadnými budúcimi mutáciami vírusu. To by mohlo prispieť predovšetkým k lepšej pripravenosti na nové vírusové hrozby a podporiť strategický vývoj antivirálnych liekov v celosvetovom meradle.
Nedostatok financií môže výskum zastaviť
Cesta nových molekúl do lekární však ešte nie je istá. Ich nasadenie u ľudí musí prejsť najprv komplikovanými klinickými štúdiami, ktoré potvrdia ich účinnosť a bezpečnosť v širšej populácii.
Napriek veľkým prísľubom je budúcnosť výskumu týchto liekov ohrozená. Nedávne rozpočtové škrty v americkom vedeckom sektore viedli totiž k zrušeniu dôležitého grantu Národného ústavu pre alergie a infekčné ochorenia. Bez týchto prostriedkov by bol ďalší vývoj podľa autorov štúdie prakticky nemožný.
Autori zároveň upozorňujú, že vývoju liekov podobného typu sa momentálne prakticky nevenujú ani žiadne veľké farmaceutické spoločnosti. Ak sa tak nezmenia doterajšie politické priority v oblasti financovania vedeckého výskumu, hrozí zastavenie vývoja liekov práve v čase, keď svet potrebuje perspektívne riešenia pandémie a budúcej vírusovej hrozby.
Záujem o liečbu koronavírusu a jemu podobných vírusov rastie od roku 2020, keď Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyhlásila stav globálnej zdravotnej núdze. Prvý prípad nákazy Covid-19 bol na Slovensku zaznamenaný 6. marca 2020.