Vedci zo Spojených štátov identifikovali nový nebezpečný koronavírus označený HKU5-CoV-2, ktorý podľa najnovšej štúdie uverejnenej v odbornom časopise Nature Communications predstavuje riziko možnej budúcej pandémie. Americkí experti z Washington State University uvádzajú, že tomuto vírusu chýba iba malá mutácia na získanie schopnosti šíriť sa ľahko medzi ľuďmi.
Z netopierov na človeka
Pôvod novoobjaveného HKU5-CoV-2 súvisí s netopiermi, prvýkrát ho detegovali vedci v laboratóriách v Číne. Podľa štúdie publikovanej v Nature Communications odborníci sledovali jeho schopnosť napádať bunky prostredníctvom ACE2 receptorov, ktoré sú v hojnom počte prítomné v ľudských dýchacích cestách – ústach, nose a hrdle.
V laboratórnych podmienkach vytvorili vedci takzvané pseudovírusy vybavené spike proteínom z kmeňa HKU5, prostredníctvom ktorého vírus preniká do buniek hostiteľov. Experimenty preukázali, že vírus ľahko infikuje bunky netopierov, avšak schopnosť preniknúť do ľudských buniek zatiaľ nemá bez špecifických genetických zmien. Stačí však malá mutácia, aby vírus získal túto schopnosť priamo zasiahnuť ľudí.

Popri priamej mutácii v spike proteíne existuje zvýšené riziko prenosu infekcie cez medzičlánky, predovšetkým pri nelegálnom obchode s divo žijúcimi zvieratami, ako sú cibetky alebo norky. Tieto zvieratá by potenciálne umožnili vírusu adaptovať sa na ľudí a mohli by viesť k počiatočným respiračným infekciám, ktoré by prerástli do väčšieho šírenia.
Obavy zo skupiny Lineage 2 rastú
Najviac znepokojujúca pre odborníkov je konkrétna genetická línia koronavírusu – HKU5 Lineage 2. Súčasná verzia tohto vírusu sa totiž už teraz dokáže viazať na ľudské receptory bez potreby získania ďalších mutácií, čo zvyšuje riziko náhleho prenosu na ľudí. HKU5-CoV-2 je úzko príbuzný s vírusom MERS, ktorý je neslávne známy svojou vysokou úmrtnosťou na úrovni až 33 %.
Zdravotnícke úrady zatiaľ neevidujú prípady výskytu HKU5-CoV-2 u ľudí, no podľa výskumníkov je monitorovanie situácie nevyhnutnosťou, ak chceme predísť novej, potenciálne smrteľnej pandémii. Štúdia apeluje na zdravotnícke autority globálne posilniť monitoring tzv. merbecovírusov, medzi ktoré patrí práve nebezpečný vírus MERS a jeho novoobjavený prírodný príbuzný HKU5-CoV-2.