Obchodná politika medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou zažíva nový bod napätia. Americká administratíva pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámila zámer sprísniť colnú politiku voči EÚ. Po viacerých kolách neúspešných rokovaní Washington plánuje zaviesť ďalšie clá vo výške od 15 do 20 percent na všetok dovoz európskeho tovaru. Okrem toho zostáva v platnosti existujúca 25-percentná sadzba na automobily a od 1. augusta sa na produkty z Únie začne aplikovať nové, 30-percentné clo. Táto eskalácia obchodných reštrikcií prichádza v citlivom čase, keď diplomati oboch strán hľadajú kompromis.
Obavy na finančných trhoch
Okamžitou odozvou na sprísnené clá bolo oslabenie eura, ktoré dosiahlo najnižšiu hodnotu za posledný mesiac. Nervozita na trhoch vyústila aj do mierneho poklesu amerických akciových indexov. Investori reagovali na hrozbu zvýšených nákladov na obchod medzi dvoma kľúčovými obchodnými partnermi. Analytici upozorňujú, že takýto vývoj môže spomaliť globálne hospodárske oživenie, ovplyvniť rozhodovanie spoločností o ďalších investíciách a ohroziť stabilitu dodávateľských reťazcov. Najviac postihnuté by mohlo byť automobilové odvetvie, ale aj sektory ako spotrebná elektronika či strojárstvo.
Európska dilema
Brusel čelí zložitému rozhodovaniu. Predstaviteľom EÚ sa doteraz nepodarilo nájsť spoločnú reč s Washingtonom, ktorý neprijal ponuku na zníženie dovozných ciel na americké automobily. Eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič označil aktuálne rokovania za málo povzbudivé. Európska únia pritom zvažuje viacero protiopatrení vrátane zavedenia cielených odvetných ciel alebo podania sťažnosti na pôde Svetovej obchodnej organizácie.

Napriek napätiu chce Brusel udržať transatlantický dialóg otvorený a predísť eskalácii. Očakáva sa, že ďalšie riešenia budú diskutované a rozhodnutia prijaté predtým, ako nové clo nadobudne platnosť. Tieto týždne budú kritické pre ďalší vývoj obchodných vzťahov medzi oboma stranami, ktoré hľadajú cestu k zmierneniu dôsledkov nového protekcionizmu.