Európska komisia opäť oživuje kontroverzný plán: Chce masívne zvýšiť dane na cigarety, Slovensko pocíti dopady
V Európskej komisii sa opäť vážne debatuje o radikálnom zvýšení spotrebných daní na tabakové výrobky. Novú iniciatívu predkladá holandský eurokomisár pre dane Wopke Hoekstra, ktorý tento zámer predstavil počas oficiálneho stretnutia výboru pre daňové záležitosti v Štrasburgu. Návrh má byť na stole najneskôr do leta a predpokladá až dvojnásobné zvýšenie minimálnych sadzieb spotrebných daní v celej EÚ. Ak by prišlo k jeho schváleniu, Slovensko a ďalšie krajiny s nižšími príjmami by boli výrazne zasiahnuté.
Plány na výrazné zvýšenie daní vyvolávajú odpor najmä chudobnejších krajín
Zámer, ktorý Holandsko prezentovalo ako svoju prioritu, nie je prvým svojho druhu. Už v roku 2022 došlo k pokusu o rozsiahlu harmonizáciu daňového zaťaženia tabaku naprieč Európskou úniou, ktorý však skončil neúspechom. Tentoraz však existuje riziko, že pripravovaná smernica bude podporená väčšou vytrvalosťou zo strany komisára Hoekstra. Návrh z minulého obdobia počítal so zvýšením daní na cigarety až o 100 %, cigary a cigarily sa mali zdaniť až o 900 percent vyššie a ostatné tabakové produkty dokonca o 445 %. Celkové ceny tabaku by tak dosiahli úroveň už dnes bežnú v krajinách ako Holandsko či Francúzsko, kde sa balíček cigariet predáva za 12 až 13 eur.
Predovšetkým pre chudobnejšie členské krajiny, vrátane Slovenska, by takéto prudké zvýšenie znamenalo výrazný nárast cien cigariet aj ďalších tabakových výrobkov. Slovensko pritom už dnes patrí medzi štáty s vysokou infláciou, ktorú aktuálne navyše zvyšujú aj súčasné ceny tabaku. Zdraženie o ďalšie desiatky percent by tak predovšetkým zasiahlo východné a južné európske štáty. Podľa dostupných údajov Slovensko zaznamenáva pravidelné každoročné zdražovanie cigariet už štvrtý rok po sebe – a tento trend má pokračovať.
Ekonomické dôsledky: Riziko rozšírenia čierneho trhu a nárast cezhraničných nákupov
Viaceré členské štáty, medzi nimi napríklad Taliansko, Grécko, Rumunsko, Luxembursko či Maďarsko, sa stavajú proti tomuto plánu. Hlavným argumentom odporcov návrhu je to, že výrazné zvýšenie spotrebných daní povedie k rozmachu čierneho trhu. Presne tento problém už reálne pociťujú práve krajiny, ktoré majú aktuálne najvyššie ceny tabaku: V Holandsku napríklad predstavuje podiel nelegálne privezeného tabaku v pohraničných oblastiach 75 až 85 percent, zatiaľ čo Francúzsko je podľa nedávneho prieskumu spoločnosti KPMG európskym lídrom v množstve ilegálneho tabaku. V roku 2023 táto nelegálna spotreba spôsobila Francúzsku štátne straty vo výške 7,3 miliardy eur.
Na druhej strane, krajiny ako Slovensko, Poľsko či Česká republika majú aktuálne nepomerne nižší podiel nelegálneho trhu – iba štyri až šesť percent. Práve masívne zvyšovanie daní, ak by bolo povinné, by mohlo túto relatívne bezpečnú situáciu rýchlo zmeniť a spôsobiť rast daňových únikov i pašovania tabakových výrobkov. Ekonomický dopad by pocítil najmä spotrebiteľ, pričom štátny rozpočet by mohol stratiť príjem z legitímneho predaja.
Politický konflikt v Bruseli pokračuje
Stále ostrejšia diskusia medzi európskymi predstaviteľmi pritom prebieha na pozadí neistoty, či má tento plán vôbec podporu Komisie a či zapadá do jej celkového pracovného plánu. Holanďan Wopke Hoekstra prekvapil svojich kolegov oznámením „osobnej priority“ a rýchleho postupu bez predchádzajúcej širšej diskusie vnútri Komisie pod vedením Ursuly von der Leyenovej. V oficiálnom pláne Komisie na rok 2025 totiž harmonizácia tabakových daní uvedená nebola. Preto sa táto daňová iniciatíva dostáva do otvoreného rozporu so strategickými plánmi a prioritami predsedníčky Komisie.
Napriek tomu sa holandský eurokomisár rozhodol pokračovať v politicky rozporuplnom projekte a aktívne zaň lobuje. Odpor členských štátov, ktorých hospodárstvo a spotrebitelia by boli výrazne zasiahnutí, však narastá. Zatiaľ je nejasné, či nový návrh smernice o spotrebných daniach z tabaku nakoniec prejde, no už teraz vyvoláva silné obavy na Slovensku aj v ďalších krajinách s nižšími príjmami. Jedno je však isté: Ak by Komisia tento plán definitívne schválila, ceny tabakových výrobkov by na Slovensku v blízkej budúcnosti raketovo vzrástli.