Zatiaľ čo mnohé krajiny v regióne bojujú s fenoménom cezhraničného tankovania lacnejších pohonných hmôt, Singapur tento problém rieši už viac ako 60 rokov mimoriadne striktnou legislatívou. Podľa zákona platného od roku 1960 musia vodiči jazdiaci na singapurských evidenčných značkách pri opúšťaní krajiny pozemnou cestou mať najmenej 75 % plnú nádrž. Toto opatrenie jednoznačne smeruje k tomu, aby zabránilo motoristom využívať výrazne lacnejšie palivo v susednej Malajzii.
Výrazné cenové rozdiely motivujú k cezhraničnému tankovaniu
Hlavnou motiváciou pre zavedenie prísnej normy je rozdiel v cenách pohonných hmôt medzi Singapurom a susednou Malajziou. Zatiaľ čo vodiči v Singapure v súčasnosti platia približne dve eurá za liter paliva, u ich severného suseda sú ceny zhruba päťkrát nižšie, približne 40 centov za liter. Takáto výrazná cenová priepasť láka množstvo vodičov riskovať prípadné problémy a tankovať svoje vozidlo mimo domovskej krajiny.
Podľa platnej legislatívy sa pravidlo o minimálnom množstve paliva v nádrži vzťahuje na všetky druhy motorových vozidiel. Týka sa nielen benzínových a naftových automobilov, ale aj tých, ktoré ako palivo využívajú stlačený zemný plyn (CNG). Pri vozidlách vybavených hybridným pohonom platí toto pravidlo rovnako pre obe palivové nádrže súčasne. Singapurské úrady v tejto otázke nepripúšťajú žiadne výnimky, a to ani pri vozidlách zapožičaných z požičovní.

Sankcie sú tvrdé, manipulácia s palivomerom sa považuje za trestný čin
Nedodržanie tejto legislatívy sa môže pre vodiča skončiť vysokou pokutou. Motoristom hrozí finančný postih vo výške až 500 singapurských dolárov, čo v prepočte predstavuje viac ako 300 eur. Pokuta však nemusí byť jediným dôsledkom. Colné úrady môžu zároveň rozhodnúť o nepovolení výjazdu daného vozidla zo Singapuru, čím sa vodič musí okamžite vrátiť naspäť.
Zákon sa vyrovnáva aj s možnými pokusmi o manipuláciu s palivomerom. Pokiaľ colníci zistia, že došlo k úmyselnému zásahu do meracích zariadení automobilu za účelom vyhnutia sa sankciám, posudzujú takýto krok ako trestný čin spojený s oveľa prísnejšou právnou dohrou a vyššími postihmi.
Prevencia problémov: úrady odporúčajú dôkladne skontrolovať stav nádrže pred cestou
Colná správa preto motoristom dôrazne odporúča, aby ešte pred plánovaným výjazdom z krajiny dôkladne skontrolovali stav svojich palivových nádrží. Toto opatrenie má predchádzať nechceným komplikáciám, zdržaniam na hraničných priechodoch, finančným sankciám a prípadným právnym následkom.
Singapurský prípad názorne ukazuje, ako sa krajiny snažia brániť svoje ekonomické záujmy prostredníctvom legislatívy. Dlhoročná prax prísneho dodržiavania tohto pravidla zo strany singapurských colných orgánov slúži ako jednoznačný odkaz vodičom, že aj zdanlivo drobné prehrešky môžu viesť k podstatným následkom. Práve preto je dodržiavanie predpisov nevyhnutnou súčasťou bezproblémového cestovania v regióne.