Zámer Úradu pre personálne riadenie (OPM) najať vlastného vodiča v čase prebiehajúceho masívneho prepúšťania federálnych zamestnancov vyvolal výraznú mediálnu pozornosť a vyšetrovacie opatrenia Bieleho domu. Informáciu o plánovanom obsadení pracovného miesta pre vodiča ako prvá zverejnila agentúra Reuters. Táto správa okamžite spôsobila ťažkosti pre OPM aj administratívu prezidenta Donalda Trumpa, ktorá práve v súlade s reformnou iniciatívou Elona Muska na efektívnejšiu vládu realizuje drastické prepúšťanie vlastných zamestnancov.
Biely dom tvrdo zakročuje proti všetkým únikom informácií
Zverejnenie neutajených informácií, medzi ktoré patrí aj pripravované obsadenie pozície vodiča, síce samo osebe nie je trestným činom, napriek tomu Trumpova administratíva reaguje na podobné prípady tvrdým vyšetrovaním zamestnancov. Vládne agentúry vrátane ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (DHS), ministerstva spravodlivosti aj ministerstva obrany pristúpili podľa informácií Reuters k nariadeniu testovania zamestnancov na detektore lži. Manažéri týmto spôsobom zisťujú, ktorí pracovníci poskytujú médiám akékoľvek informácie.
Tento krok je súčasťou širšej stratégie prezidenta Trumpa, ktorý sa opakovane verejne vyhranil voči únikom do médií. Zároveň pomocou vyšetrovaní Biely dom údajne zisťuje aj lojalitu voči politike prezidenta a administratívy. Vyšetrovania nasledovali aj po úniku podrobností marcovej schôdzky, na ktorej boli prítomní ministerka pre vnútornú bezpečnosť Kristi Noemová a bývalý úradujúci riaditeľ FEMA Cameron Hamilton. Viacero účastníkov tejto schôdzky bolo následne testovaných na detektore lži.

DHS pod tlakom, zamestnanci radšej rezignujú
Podľa informácií zdrojov agentúry Reuters sa vyšetrovanie ministerstva pre vnútornú bezpečnosť zameralo na zamestnancov nielen po samotných únikoch, ale už len pri samotnom podozrení z komunikácie s médiami. Niektorí pracovníci boli nútení podpísať dohody o mlčanlivosti týkajúce sa testov na detektore lži. Vyšetrovania sa dokonca stali priamym dôvodom rezignácie niektorých zamestnancov, ktorí nechceli riskovať možné falošné obvinenia.
Zdroje z prostredia FEMA prezradili, že jeden zamestnanec bol po absolvovaní nejasného výsledku detektora lži umiestnený na platenú dovolenku. Iný zamestnanec DHS sa rozhodol podať výpoveď pre obavy z neopodstatneného podozrenia.
Ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť odmietlo kritiku postupu a uviedlo, že akékoľvek uniknuté informácie budú dôsledne vyšetrovať a náležite riešiť podľa platnej legislatívy.
Ministerstvo spravodlivosti mení prístup k médiám
Trumpova administratíva tiež zmenila pravidlá pre vyšetrovanie únikov informácií do médií a sprístupnila prokurátorom širšie možnosti žiadať od novinárov výpovede a záznamy vrátane mailovej a telefonickej komunikácie. Smernica prijatá ministerkou spravodlivosti Pam Bondiovou v apríli upravuje pravidlá bývalého prezidenta Joea Bidena, ktoré predtým chránili novinárov pred konfiskáciou ich pracovnej komunikácie, ak neboli priamo podozrivými osobami v trestnom vyšetrovaní.
Kritici tento nový prístup označili za politizáciu, ktorá môže viesť k zastrašovaniu médií a potlačeniu informácií vo verejnom záujme. Právnici a odborníci varujú, že takéto vyšetrovania môžu ovplyvniť schopnosť médií informovať verejnosť o aktivitách vlády a narušiť transparentnosť riadenia štátu.
Historici a experti na politiku však zdôrazňujú, že úniky neutajených informácií neraz prinášajú verejnosti užitočný pohľad do zákulisia vládnutia, aj keď v niektorých prípadoch môžu byť pre administratívu škodlivé.
Momentálne nie je jasné, ako tieto vyšetrovania ovplyvnia schopnosť vládnych úradov vykonávať svoje každodenné funkcie, a otázka zostáva, či takéto agresívne opatrenia dokážu zastaviť samotné úniky.
Trumpova administratíva v súčasnosti rieši viacero ďalších ambicióznych projektov, vrátane nového vesmírneho protiraketového štítu. Aktuálny rozruch okolo neutajovaných vládnych plánov však dokazuje, že ani na prvý pohľad rutinné zamestnanecké rozhodnutia– ako je prijatie nového vodiča – nie sú imúnne voči verejnej a mediálnej pozornosti.