Administratíva prezidenta Donalda Trumpa tento týždeň potvrdila zavedenie 50-percentného cla na dovoz medi s platnosťou od 1. augusta 2025. Podľa stanoviska Bieleho domu je cieľom tohto opatrenia zvýšiť národnú bezpečnosť Spojených štátov ochranou kľúčových dodávateľských reťazcov.
Dôvodom je strategický význam medi
Americká vláda zdôvodňuje zavedenie cla vysokou mierou závislosti na zahraničnom importe tejto strategickej suroviny. Meď je zásadná pre fungovanie viacerých odvetví vrátane obranného priemyslu, výroby polovodičov, elektromobility a digitálnych technológií. Analýza Bieleho domu poukázala práve na významné riziká, ktoré by mohli vzniknúť pri narušení či prerušení dodávok zo zahraničia.
Nové 50-percentné clo sa vzťahuje nielen na čistú rafinovanú meď, ale aj na rôzne typy produktov vyrobených na báze medi – či už ide o hotové zliatiny alebo priemyselné komponenty používané vo výrobnom sektore.

Najväčšie dopady čakajú dodávateľov v Čile, Kanade a Mexiku
Podľa údajov amerického úradu pre sčítanie ľudu boli najvýznamnejšími exportérmi medi do Spojených štátov v roku 2024 práve Čile, Kanada a Mexiko. Tieto krajiny sa spoločne podieľali na prevažnej časti dodávok medi do USA.
Zavedenie cla môže výrazne zasiahnuť obchodné vzťahy medzi Severoamerickými partnermi v rámci obchodnej dohody USMCA. Najmä Kanada a Mexiko, ako členovia tejto obchodnej zóny, môžu tieto kroky vnímať ako narušenie existujúcej súdržnosti obchodných väzieb. Vznik diplomatického napätia v regióne preto nie je vylúčený.
Administratíva prezidenta Trumpa súčasne oznámila zavedenie cla vo výške 50 percent aj na brazílsky dovoz. Konkrétny zoznam komodít zatiaľ nebol oficiálne uverejnený, avšak podľa dostupných informácií by mali byť zahrnuté statky z oblasti poľnohospodárstva, ťažby aj spracovateľského priemyslu.
Trhy reagujú, analytici očakávajú rast cien komodity
Tieto rozhodnutia môžu byť začiatkom novej vlny ekonomického nacionalizmu, ktorý sa stal jedným z hlavných pilierov obchodnej politiky prezidenta Trumpa. Administratíva zdôrazňuje snahu o minimalizáciu ekonomickej závislosti Spojených štátov od zahraničných dodávateľov v čase geopolitických neistôt a možných rizík v celosvetových dodávateľských reťazcoch.
Vzhľadom na rastúci význam medi v odvetviach ako obranné systémy novej generácie, elektromobily či dátové centrá analytici považujú za pravdepodobné, že ekonomické opatrenie vyústi do zvýšenia cien medi na svetových trhoch. Negatívny vplyv môže opatrenie mať aj na zahraničných dodávateľov, ktorí budú nútení hľadať alternatívne odbytištia.
Zverejnenie cla prichádza v čase vrcholiacej kampane pred prezidentskými voľbami, pričom obchodný a ekonomický patriotizmus sú v centre pozornosti súčasnej administratívy. Ekonómovia budú v najbližších mesiacoch pozorne sledovať vývoj obchodných tokov, cenové pohyby a diplomatické reakcie najviac postihnutých krajín.