Americký prezident Donald Trump napokon prekvapivo súhlasil s návrhom Európskej únie na oddialenie zavedenia ciel na tovary dovážané z Únie na neskorší dátum, konkrétne na 9. júl 2025. A to aj napriek tomu, že ešte nedávno, v piatok minulého týždňa, varoval, že navrhne uvalenie mimoriadne vysokej, až 50-percentnej obchodnej prirážky na európsky tovar už od 1. júla tohto roka. Trump pritom ešte pred niekoľkými dňami komunikoval veľmi tvrdý postoj voči Európskej únii a naznačoval, že rokovania s Bruselom nepovažuje za dostatočne úspešné.
Telefonát rozhodol o zmene postoja
Rozhodujúcim faktorom pre americkú zmenu postoja bol telefonický rozhovor prezidenta Trumpa so šéfkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou počas uplynulej nedele. Obaja lídri označili vzájomný kontakt za pozitívny. Počas tohto telefonátu americký prezident akceptoval návrhy Únie na predĺženie termínu zavedenia ciel do polovice roka 2025. Cieľom navrhovaného kompromisu je podľa ich spoločného vyjadrenia poskytnúť vyjednávacím tímom dostatok času, aby pokračovali v rozhovoroch a našli riešenie prijateľné pre obe strany.
Napriek predchádzajúcemu nesúhlasu Trump napokon ustúpil, čím poskytol Európskej únii časový priestor o ďalšie dva roky. V období do nového termínu sa predpokladá intenzívny dialóg medzi oboma obchodnými blokmi. Ursula von der Leyenová označila obchodné vzťahy medzi USA a EÚ za najvýznamnejšie a najtesnejšie vo svete, preto je podľa Komisie prioritou ich udržanie a zlepšenie.

Brusel chce vyrokovať dohodu bez hrozieb
Rokovaniami medzi USA a Európskou úniou sa už od konca minulého týždňa intenzívne zaoberal aj eurokomisár pre obchod a ekonomickú bezpečnosť Maroš Šefčovič. Po stretnutiach s predstaviteľmi americkej administratívy, Jamiesonom Greerom a Howardom Lutnickom, vyjadril presvedčenie, že dlhodobú dohodu je možné dosiahnuť len na základe konštruktívneho prístupu a rešpektu, nie prostredníctvom vzájomných hrozieb. Šefčovič zároveň zdôraznil, že Európska únia zostáva pevne odhodlaná nájsť spoločný kompromis.
Trump pôvodne trval na 50-percentnej obchodnej prirážke na európsky tovar a konštatoval, že tento návrh zo strany Spojených štátov predstavuje jasné stanovisko americkej administratívy, ktoré sa nemieni meniť. Ak by k zavedeniu tejto zvýšenej sadzby došlo, znamenalo by to až päťnásobné zvýšenie oproti súčasne platnému 10-percentnému clu na väčšinu európskych tovarov, pričom výnimkou sú momentálne iba automobilové výrobky a hliník, na ktoré sa vzťahuje clo vo výške 25 percent.
Rokovania pokračujú, ďalší odklad nie je vylúčený
Obe strany teraz plánujú urýchlene uskutočniť ďalšie kolo rokovaní, aby sa dosiahlo čo najrýchlejšie možné riešenie. Európska únia je pripravená ďalej rokovať a podľa diplomatických zdrojov existuje aj reálna šanca, že sa vstup ciel do platnosti napokon úplne vyhne alebo že dôjde ešte k ďalšiemu posunu dátumu. Rozhodujúce bude pritom práve nasledujúce obdobie niekoľkých týždňov, počas ktorých si vyjednávači vymenia vzájomné návrhy a predstavia možné kompromisné riešenia.
Vyjednávacie tímy teda majú pred sebou náročnú úlohu – dosiahnuť dohodu o finálnych podmienkach obchodných vzťahov. Výsledkom ich práce môže byť úplné zamedzenie colnej vojny a stabilizácia obchodných vzťahov medzi Spojenými štátmi a európskymi krajinami najmenej na najbližšie roky.