Nový britský prieskum ukazuje, že až 47 percent mladých ľudí vo veku 16 až 21 rokov v Spojenom kráľovstve by dalo prednosť vyrastaniu bez internetu. Výsledky štúdie, uskutočnenej na vzorke približne 1 300 respondentov, odhalili rastúce obavy mládeže o svoje duševné zdravie v dôsledku nadmerného používania sociálnych médií a digitálnych technológií.
Negatívny vplyv na duševné zdravie sa prehlbuje
Podľa aktuálnych zistení až 68 percent mladých ľudí priznalo zhoršenie nálady po používaní sociálnych sietí. Viac ako tretina mladých žien (37 percent) v prieskume uviedla skúsenosti s online obťažovaním, pričom u mladých mužov je tento podiel 28 percent. Priemerný dospievajúci užívateľ trávi na sociálnych sieťach denne viac ako dve hodiny, pričom platformy sú navrhnuté práve s cieľom čo najdlhšie udržať pozornosť používateľov.
Odborné štúdie potvrdzujú alarmujúce súvislosti medzi dlhodobým trávením času online a depresiou. Nedávny výskum realizovaný na vzorke 12-tisíc mladých ľudí v priebehu troch rokov jasne preukázal súvislosť: čím viac času tínedžer strávil na sociálnych sieťach, tým výraznejšie boli jeho symptómy depresie.

Negatívny dopad technológií na psychiku detí pritom začína už v ranom veku. Nadmerné používanie tabletov u predškolských detí súčasné výskumy spájajú s neskoršími sociálnymi a emočnými problémami. Vo vyššom veku sa mládež často stretáva aj s vážnymi rizikami, medzi ktoré patria kyberšikana, škodlivý obsah či dokonca extrémistická propaganda.
Mládež žiada reguláciu digitálnych platforiem, riešenia nie sú jednoduché
V odpovedi na čoraz závažnejšiu situáciu viac ako polovica opýtaných mladých navrhuje zavedenie večerného zákazu sociálnych médií, či iných spôsobov regulácie času stráveného online. Podpora medzi mladou generáciou rastie aj v otázke prísnejších vekových kontrol a zavedenia efektívnych opatrení, ktoré by lepšie chránili mladých užívateľov digitálnych platforiem.
Experti však upozorňujú, že riešenie problému nebude také jednoduché. Podľa odborníkov nestačí iba plošné obmedzenie prístupu k sociálnym médiám vo večerných hodinách, pretože mladí ľudia sa rovnakým problémom dokážu vystaviť i počas dňa. Odborná verejnosť sa zhoduje, že je potrebné oveľa komplexnejšie riešenie, ktoré bude spájať reguláciu s kvalitnou výučbou digitálnych zručností a kritickým vzdelávaním mládeže.
Riziká nových technológií – umelá inteligencia predstavuje ďalšie hrozby
S rozvojom umelej inteligencie sa objavujú nové digitálne hrozby osobitne citlivé pre mladých užívateľov. Príkladom je populárna platforma Character.AI, ktorá čelí vážnym obvineniam zo zneužívania nezletilých. Nedávno bola spoločnosť zažalovaná v súvislosti so smrťou 14-ročného chlapca, ktorý vyvinul patologický vzťah k chatbotovi na tejto platforme a následne spáchal samovraždu. Incident vyvolal obavy odborníkov z ďalšieho nezdravého psychologického vplyvu umelej inteligencie na deti a mladistvých.
Analytici upozorňujú, že ochrana mladej generácie v digitálnom veku si vyžaduje koordinovanú stratégiu, do ktorej je potrebné zapojiť rodičov, pedagógov i regulačné orgány. Kľúčom k zdravšiemu vzťahu mládeže k technológiám nie sú len prísne pravidlá, ale predovšetkým kvalitné vzdelávanie, kritická práca s informáciami a rozvoj potrebných digitálnych zručností.
Výsledky prieskumu ukazujú, že samotní mladí ľudia si uvedomujú potrebu nastavenia jasných hraníc v používaní internetu a volajú po spoločenskej podpore. V budúcnosti preto môže byť rozhodujúci spôsob, akým sa spoločnosť dokáže prispôsobiť týmto výzvam a pomôcť mladej generácii bezpečne a pozitívne využívať potenciál digitálnych technológií.