Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) vyjadrila kritiku voči zmenám, ktoré pripravuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Ide o zásahy do výpočtu platieb na vyrovnávacom trhu s elektrickou energiou, ktoré RÚZ označuje za právne sporné a potenciálne v rozpore s európskymi princípmi. Ak by sa návrh nových pravidiel implementoval, mohol by zásadne zasiahnuť do fungovania trhu a jeho stabilitu.
Ochrana hospodárskej súťaže v ohrození
Plánovaná úprava, ktorá zahŕňa vylúčenie nárokov na odmeny za tzv. protiodchýlky, môže podľa RÚZ narušiť rovnosť hráčov na trhu. Táto úprava by bola diskriminujúca a mala by dopady na podniky, ktoré už investovali do technológií zlepšujúcich efektivitu trhu. Hrozí, že tieto investície môžu byť ohrozené, čo otvára priestor na právne spory. Takýto krok považuje únia zamestnávateľov za krok späť voči ekonomickým princípom Európskej únie, ktorá dlhodobo podporuje konkurenciu a transparentnosť na energetických trhoch.
Navyše, podľa organizácie by zmena mohla znamenať narušenie investičného prostredia na Slovensku. Nestabilita spôsobená novými reguláciami by totiž mohla odradiť ďalších investorov od vstupu do sektora. Otázkou zostáva aj možný zásah Protimonopolného úradu či zapojenie inštitúcií EÚ, ak by došlo k podozreniam na reguláciu zvýhodňujúcu vybrané subjekty.

Postoj regulačného úradu
ÚRSO obhajuje plánované zmeny ako nástroj na zníženie cien elektriny pre domácnosti aj priemysel. Úrad tvrdí, že zásahy sú potrebné na riešenie zneužívania trhu určitými obchodníkmi, ktorí umelo vytvárajú odchýlky v elektrizačnej sústave. Tieto odchýlky využívali prechodné pravidlá týkajúce sa zavádzania európskych mechanizmov PICASSO a MARI, čo malo viesť k neprimeraným ziskom.
Plánovanou zmenou chce úrad eliminovať neetické praktiky a posilniť transparentnosť trhu. Podľa ÚRSO je dôležité, aby trhové mechanizmy v oblasti odchýlok neboli vnímané ako zdroj komerčného zisku, ale skôr ako prostriedok na zabezpečenie stability a efektívneho fungovania trhu. Tieto opatrenia by mali podporiť nielen domácnosti, ale aj priemyselný sektor.
Dlhodobý dopad na ekonomiku
Zmena pravidiel na energetickom trhu vzbudzuje obavy zo zhoršenia podmienok pre podnikanie a negatívneho dopadu na ekonomiku. Podľa RÚZ a ďalších podnikateľských subjektov predstavuje zásah regulačného úradu narušenie férových podmienok v jednom z dôležitých odvetví hospodárstva. Vytvára tak precedens, ktorý môže naznačovať problémovú reguláciu aj v iných oblastiach.
Spor medzi regulačným orgánom a podnikateľskými subjektmi naznačuje, že diskusie o budúcnosti trhu s elektrickou energiou budú pokračovať. Výsledok tohto procesu ovplyvní nielen trhových hráčov, ale aj finálnych spotrebiteľov v podobe domácností či podnikov. Konečný dopad bude závisieť od schopnosti nájsť riešenie, ktoré reflektuje princípy trhu aj záujmy regulácie v prospech spoločnosti ako celku.