Ministerstvo vnútra plánuje rekordnú obnovu techniky pre políciu
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky pod vedením Matúša Šutaja Eštoka pripravuje masívnu obnovu výpočtovej techniky pre potreby polície. Podľa informácií zverejnených portálom FonTech a Branislavom Gröhlingom zo strany Sloboda a Solidarita sa plánované výdavky na tento projekt vyšplhali až na 326 miliónov eur. Pri prepočte na jedno pracovné miesto by obnova znamenala investíciu približne 3 400 eur, z čoho by samotné monitory mali stáť okolo 1 200 eur za kus.
Neštandardné ceny a parametre techniky
Odborníci z oblasti IT upozorňujú, že ide o ceny, ktoré sú výrazne nad bežnou trhovou úrovňou. Kvalitná kancelárska počítačová zostava na Slovensku, vrátane procesora Intel Core i7, 16 GB RAM, 1 TB SSD disku a kompletného príslušenstva vrátane monitora, by za normálnych okolností nemala stáť viac ako 1 200 eur. Zároveň poukazujú na fakt, že na jednej pracovnej stanici podľa predložených čísel ministerstva cena predstavuje takmer trojnásobok za porovnateľne výkonnú technológiu.

Zvláštnu pozornosť pútajú najmä monitory, ktorých cena je podľa dostupných údajov približne 1 200 eur za kus. V tejto cenovej kategórii sa na trhu bežne ponúkajú zariadenia pre profesionálnych grafikov alebo herných nadšencov – napríklad OLED modely alebo ultraširoké 49-palcové verzie. Tieto monitory sú navrhnuté pre extrémne náročnú grafiku a špeciálne aplikácie, nie pre štandardnú kancelársku prácu, kde by mohli byť funkčne aj ekonomicky nevhodné.
Argumentácia úspor v kontexte vysokých nákladov
Ministerstvo vnútra obhajuje vysoké investičné náklady prísľubom dlhodobých úspor – avizuje zníženie prevádzkových výdavkov na energie až o 30 % a pokles nákladov na údržbu o 20 %. IT odborníci však toto tvrdenie spochybňujú. Skúsenosti z praxe potvrdzujú, že extrémne výkonné počítače a špičkové monitory dosahujú naopak oveľa vyššiu spotrebu elektrickej energie a môžu si vyžadovať komplikovanejšiu a nákladnejšiu údržbu. Vysokovýkonné zostavy, ktoré by za podobnú sumu mohli byť nakúpené, sú bežne určené skôr na prácu s grafickými aplikáciami, herné účely či umelú inteligenciu – nie do prostredia bežnej administratívy či polície.
Celkovo tak podľa hodnotení expertov absentujú verejne prezentované presné parametre plánovanej techniky, čo vyvoláva oprávnené otázky o reálnom využití nakupovaných zariadení, ich technickej vhodnosti i cene. Ak ministerstvo nepredstaví konkrétne špecifikácie, ostáva nejasné, či je pripravená investícia adekvátna, predražená alebo smeruje k nákupu techniky, ktorá nie je primárne určená pre kancelárske využitie v policajnom prostredí.
Otázky na ďalšie vysvetlenie
Celý projekt obnovy techniky tak vyvoláva značnú diskusiu v odbornej i laickej verejnosti. Transparentnosť procesu, účelnosť výberu jednotlivých komponentov a ich skutočný prínos ostávajú otázkami, na ktoré bude musieť Ministerstvo vnútra SR poskytnúť presvedčivé odpovede. Odborná komunita upozorňuje, že v stávke je nielen efektívnosť verejných výdavkov, ale aj praktická využiteľnosť plánovaných investícií pre každodennú prácu v policajnom sektore.