Spoločnosť Inq Factory uviedla na trh nový kontroverzný produkt s názvom Death Clock, ktorý kombinuje moderné technológie s otázkami existencie. Hodinky, ktoré vypočítavajú odhadovanú dĺžku života používateľa pomocou algoritmov a jeho osobných údajov, vzbudili rôznorodé reakcie. Za projektom stojí Michael Stevens, známy vďaka YouTube kanálu Vsauce, ktorý sa inšpiroval mobilnou aplikáciou rovnakého názvu od Brenta Fransona.
Princíp fungovania a technológia
Death Clock zhromažďujú údaje podobne ako tradičné inteligentné hodinky. Zariadenie sleduje metriky používateľa, vrátane veku, telesnej hmotnosti, zdravotných návykov a životného štýlu. Tieto informácie sú následne spracované pomocou systému umelej inteligencie, ktorý na základe dát generuje predpokladaný „čas života“. Na ciferníku sa nachádza latinské motto OMNES VULNERANT, ULTIMA NECAT, čo v preklade znamená: „Všetky hodiny spôsobujú zranenia, no posledná prináša smrť.“
Napriek technologickému zázemiu výrobca zdôrazňuje, že výsledky sú iba približným odhadom, ktorý má používateľov motivovať k pozitívnej zmene životného štýlu, nie k doslovnej interpretácii údajov.

Etické a psychologické otázky
Produkt Death Clock prichádza na trh v období, keď sa diskusia o využití umelej inteligencie v zdravotníctve stáva čoraz intenzívnejšou. Zatiaľ čo tradičné inteligentné hodinky slúžia najmä na podporu fyzickej aktivity, tento výrobok volí radikálne odlišný prístup, ktorý stavia do popredia otázky o samotnej smrteľnosti.
V reakcii na možný negatívny vplyv zariadenia na emocionálne zdravie zákazníkov Inq Factory zverejnila na svojich webových stránkach odkazy na psychologickú podporu. Spoločnosť upozorňuje používateľov, aby vyhľadali odbornú pomoc, ak by informácie z hodín vyvolali úzkosť či inú psychickú nepohodu. Ich cieľom je podľa vlastných slov vytvoriť nástroj na sebazlepšenie, nie na šírenie stresu alebo strachu.
Potenciálna motivácia alebo riziko?
Otázkou ostáva, či budú používatelia takéhoto zariadenia motivovaní k pozitívnym zmenám, alebo či by produkt mohol spôsobiť nežiaduce psychologické efekty. Odborníci upozorňujú, že prístup Death Clock k zdravému životnému štýlu cez prizmu konečnosti môže vyvolávať rozporuplné reakcie. Inq Factory tak vsádza na transparentnosť a zverejnenie jasných obmedzení technológie, ktorými chce predísť nesplniteľným očakávaniam.
Hoci je ešte priskoro hodnotiť, do akej miery dokáže Death Clock ovplyvniť trh s nositeľnou elektronikou, jeho uvedenie určite otvára nové horizonty v diskusii o využití technológií pri riešení hlbších filozofických a zdravotných otázok. Tento produkt môže odhaliť nielen nové trendy, ale aj hranice, kde technológia zasahuje do otázok ľudskej konečnosti.