Od 1. júla prichádzajú pre slovenské domácnosti významné zmeny v spôsobe účtovania poplatkov za elektrinu. Nová metodika zavádza fixný poplatok založený na kapacite hlavného ističa, čo môže viesť k zvýšeniu nákladov pre mnohých odberateľov, pokiaľ si nepreveria správnu veľkosť svojho ističa včas.
Distribučné spoločnosti vyzývajú na kontrolu ističov
V uplynulých dňoch oslovili distribučné spoločnosti približne 17 000 domácností naprieč Slovenskom s výzvou na preverenie kapacity ich ističov. Upozornenia smerovali predovšetkým k domácnostiam s neprimerane veľkými ističmi, ktoré nevyužívajú ich plný potenciál. Západoslovenská distribučná (ZSD) kontaktovala viac ako 6 000 zákazníkov, Stredoslovenská distribučná (SSD) oslovila okolo 7 000 domácností a Východoslovenská distribučná (VSD) informovala ďalších 4 000 odberateľov.
Aby pomohli spotrebiteľom určiť optimálnu veľkosť ističa, spoločnosti zverejnili na svojich webových stránkach bezplatné online kalkulačky. Tie zohľadňujú počet a energetickú náročnosť spotrebičov v domácnosti. Okrem toho ponúkajú aj poradenské služby pre individuálne konzultácie a odporúčania.

V prípade potreby výmeny ističa môžu domácnosti kontaktovať svoju distribučnú spoločnosť alebo využiť služby certifikovaného elektrikára zo zoznamu odporúčaných odborníkov. Náklady na výmenu znáša odberateľ, avšak podľa distribučných spoločností sa táto investícia môže vrátiť už v priebehu niekoľkých mesiacov v podobe nižších mesačných platieb.
Vplyv novej metodiky na faktúry za elektrinu
Zmena v účtovaní spočíva v úprave podielu fixnej a variabilnej zložky ceny za elektrinu. Fixný mesačný poplatok, ktorý závisí od kapacity hlavného ističa, sa od júla zvýši. Naopak, variabilná časť, teda platba za reálne spotrebovanú elektrinu, bude mierne nižšia ako doposiaľ.
Distribučné spoločnosti ubezpečujú, že väčšina domácností by nemala byť novým systémom finančne znevýhodnená. Podľa odhadov SSD až 70 % domácností, ktoré si upravia veľkosť ističa podľa svojich skutočných potrieb, môže očakávať rovnaké alebo dokonca nižšie mesačné platby.
Zmeny sa najvýraznejšie dotknú domácností na západnom Slovensku, ktoré využívajú dvojtarifnú sadzbu D3 s rozdelením na vysoký a nízky tarif. Na strednom Slovensku ovplyvní úprava odberateľov so sadzbami D5, D6, D7 a D8. Vo východnej časti krajiny sa zmeny prejavia aj u domácností, ktoré vyrábajú elektrinu prostredníctvom fotovoltických panelov.
Cieľom je optimalizácia siete a stabilizácia cien
Novú metodiku zaviedol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) s cieľom efektívnejšieho využívania distribučnej siete. Veľké ističe, ktoré domácnosti nevyužívajú naplno, zbytočne blokujú kapacitu siete a zvyšujú náklady na jej údržbu a rozvoj. Správnym nastavením veľkosti ističa sa môže znížiť potreba budúcich investícií do infraštruktúry, čo by malo v dlhodobom horizonte prispieť k stabilnejším a priaznivejším cenám elektriny.
ÚRSO uvádza, že podobné opatrenia v minulosti viedli k tomu, že až 85 % domácností si prispôsobilo veľkosť svojho ističa reálnym potrebám. To výrazne prispelo k efektívnejšiemu fungovaniu elektrickej siete. Regulátor preto odporúča spotrebiteľom, aby si čo najskôr overili optimálnu kapacitu svojho ističa a vyhli sa tak zbytočným dodatočným nákladom.