Životná úroveň slovenských seniorov zaznamenala za posledné roky zásadné zlepšenie. Priemerný príjem dôchodcov sa v roku 2024 priblížil takmer k úrovni aktívne zamestnaného obyvateľstva, keď dosiahol až 95,9 percenta priemerných príjmov celkovej populácie. Slovensko tak patrí medzi päť krajín Európskej únie s najvyšším pomerom dôchodkov k priemerným príjmom, vedúcimi krajinami sú pritom Luxembursko, Španielsko, Portugalsko a Taliansko.
Dôchodcom pomohli cielené opatrenia
Rýchlejší rast dôchodkov výrazne podporilo zavedenie plného trinásteho dôchodku. Priemerný starobný dôchodok predstavoval v máji 2024 sumu 701,34 eura mesačne, zatiaľ čo predčasní penzisti poberali dokonca v priemere 743,98 eura. Ďalším kľúčovým faktorom sú opatrenia vlády, ktoré pomohli zmierniť dôsledky inflácie predovšetkým pre staršie vekové skupiny. Patria sem napríklad cenové stropy energií či znížené sadzby DPH na lieky a základné potraviny. V dôsledku týchto politík bola „dôchodcovská inflácia“ miernejšia než inflácia v priemernej slovenských domácnostiach.
Tieto opatrenia priniesli ďalší výrazný úspech. Podľa údajov OECD zohrali dôležitú úlohu pri znižovaní príjmovej chudoby starších ľudí. Podiel slovenských dôchodcov žijúcich v chudobe klesol na úroveň len 7,2 percenta, čo predstavuje najlepšie číslo v rámci krajín strednej a východnej Európy.

Dlhodobá udržateľnosť sociálneho systému v ohrození
Analytici napriek pozitívnym výsledkom upozorňujú, že dlhodobá finančná udržateľnosť sociálneho systému je pod veľkým otáznikom. Ročná bilancia Sociálnej poisťovne je aktuálne v deficite okolo 3 miliárd eur. Navyše, deficit verejných financií momentálne prekračuje hranicu 5 percent HDP. Slovensko dlhšie čelí nepriaznivému demografickému trendu starnutia populácie, čo predstavuje rizikový faktor pre budúce hospodárenie štátu.
Ďalším problémom zostáva relatívne nižšia životná úroveň v krajine, ktorá v porovnaní s európskym priemerom dosahuje iba približne 75 percent. Aj finančný majetok a úspory slovenských domácností sú obmedzené. Podiel úspor na úrovni 4,7 percenta a finančný majetok pod hranicou 100 percent HDP situáciu ešte viac komplikuje.
Odborníci apelujú na zodpovednosť jednotlivcov
Z hľadiska budúcnosti preto analytici vidia ako nevyhnutné prijatie ďalších opatrení na posilnenie verejných financií a vyriešenie problémov spojených s prudkým starnutím obyvateľstva. Odporúčajú zamerať sa viac na podporné politiky pre mladé rodiny a aktívnu politiku trhu práce, ktorá vytvorí pracovné miesta s vyššou pridanou hodnotou. Neúplné rodiny sú naďalej výrazne ohrozené chudobou, keď až 38 percent z nich čelí vážnym existenčným problémom.
Zároveň však upozorňujú na nevyhnutnosť zodpovednejšieho prístupu obyvateľstva k financiám a dôchodkovému sporeniu. Zdôrazňujú potrebu tvorby doplnkových osobných úspor, pretože garancia súčasnej vysokej úrovne štátneho zabezpečenia nemusí byť v budúcich rokoch reálna. Ekonomické ukazovatele a odborné analýzy naznačujú, že udržateľnosť súčasného modelu zabezpečenia dôchodkov na Slovensku môže byť dlhodobo ohrozená.