Slovenský ropný priemysel zaznamenal významný krok smerom k diverzifikácii energetických zdrojov. Spoločnosť Slovnaft, významný hráč na slovenskom trhu a člen maďarského koncernu MOL, zahájila spracovanie novej dodávky ľahkej ropy pochádzajúcej z azerbajdžanských ložísk Kaspického mora. Zavádzanie surovín z alternatívnych zdrojov otvára nové možnosti pre stabilizáciu dodávok a zvyšuje energetickú bezpečnosť regiónu.
Súčasť strategického partnerstva s MVM
Dodávka azerbajdžanskej ropy bola realizovaná na základe dohody o spolupráci medzi koncernami MOL a MVM, ktorá bola uzavretá v máji tohto roka. Spolupráca medzi týmito energetickými gigantmi prináša možnosť každoročne spracovať až 160-tisíc ton ropy pochádzajúcej zo zdrojov mimo Ruska. Cieľom partnerstva je zaistiť stabilné a ekonomicky efektívne dodávky neruských ropných surovín pre rafinérske zariadenia MOL, čím sa znižuje závislosť na tradičných dodávateľských trasách.
Prvá dodávka obsahovala 92-tisíc ton ropy typu Azeri Light, ktorá dorazila do chorvátskeho prístavu Omišalj z tureckého prístavu Ceyhan. Táto nákladná loď predstavuje nielen symbolický krok smerom k diverzifikácii, ale zároveň demonštruje efektívnosť novej logistickej trasy pre energetický sektor strednej Európy.

Kroky smerom k dlhodobej stabilite
Slovnaft už v predchádzajúcich rokoch začal testovacie dodávky ľahkej ropy z Azerbajdžanu, pričom nový kontrakt zahŕňa suroviny pochádzajúce z ložísk Shah Deniz. Táto oblasť produkuje kondenzát, špeciálny druh ľahkej ropy, ktorý sa získava zo zemného plynu a po extrakcii sa premieňa na tekutú formu. Kondenzát je vysoko cenený pre svoju efektívnosť pri výrobe motorových palív, čo z neho robí neoceniteľný zdroj pre rafinérsky priemysel. Jedná sa o surovinu, ktorá poskytuje lepšiu kvalitu a flexibilitu v spracovaní.
Podľa regionálnych manažérov MOL má nový dodávateľský reťazec ambíciu stať sa kľúčovou súčasťou dlhodobej stratégie energetického zabezpečenia vnútrozemských krajín. Dôraz sa pritom kladie na cenovú dostupnosť a stabilitu zdrojov, čo sú rozhodujúce faktory pre udržanie konkurencieschopnosti na európskom trhu.
Význam pre región
Zavádzanie nových surovín a diverzifikácia dodávateľských trás predstavujú významný prínos nielen pre Slovensko, ale aj pre celý región strednej Európy. Okrem zníženia závislosti od tradičných zdrojov prispieva k rozšíreniu možností v oblasti technologických inovácií a zvyšuje energetickú bezpečnosť v čase geopolitických výzev. Strategické partnerstvá, ako to medzi MOL a MVM, sú zásadným krokom vpred k dosiahnutiu týchto cieľov.